Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електрически тротинетки вече може да бъдат наемани от 200 точки в София

Снимка: Полина Начева
Първите електрически тротинетки за споделено пътуване в София от днес вече работят. Над 150 скутера има на различни локации в града, а всеки който иска да ги ползва, може да го направи срещу 1,50 лв. първоначална такса и 30 ст.  за всяка минута. Това обясни Томаш Тод - изпълнителен директор на фирмата, която стопанисва тротинетките:

Бяхме в Будапеща и в Букурещ, a сега сме в София. Ще проверим как хората ги използват и къде е най-голямото търсене.  Към момента сме се фокусирали по-скоро към центъра, защото това е мястото, където трябва да се освободи трафика, използвайки по-малко автомобили. Използването им е доста лесно с всякакъв телефон. Сваляте приложението и се регистрирате, което отнема около две минути.  В апликацията ти се показва най-близкия до теб скутер. Отиваш на място и сканираш QR кода, виждате и нивото на батерията. И можете да го карате. Кметът на София имаше изискване максималната скорост на тротинетките да  е 20 км в час, а самият скутер може да измине 25-30 км, зависи колко бързо се движиш, по каква повърхност караш и колко тежиш. Заплащането става през телефона или пей пал акаунт или с кредитна карта.

Много такива места може да видите в града, така че когато приключите с карането, намирате най-близката локация и оставяте скутера там. Също така, за нас по този начин, е изключително лесно след това да съберем изхабените батерии.

На територията на града вече има маркирани 58 места за паркиране на тротинетките в центъра и широкия център. Локациите, на които се взимат и оставят скутерите, са около 200 и са предоставени от Столичната община. Ограничението на скоростта в града е 20 км/ч, а в парковете и пешеходните зони максималната скорост е 5 км/ч.

Чуйте още по темата в приложените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Дишков: Стопанисваните гори са по-устойчиви на вредители и на пожари. У нас липса на политика за сектора

Дървопреработвателният бранш в България е в колапс, алармират от бранша. Производството през 2024 г. е достигнало рекорден минимум, а през 2025 г. ситуацията ще се влоши допълнително, заради множеството пожари в страната. Според експертите бушуващите огнени стихии се дължат на трайното застаряване на голяма част от българските гори, натрупването..

публикувано на 13.08.25 в 15:26

Музика, спорт, наука и каузи в четвърти софийски младежки фестивал

Sofia Summer Fest кани жители и гости на София този уикенд (16 и 17 август) да посетят Младежки фестивал с "музика, движение, каузи и вдъхновение". Готов ли си за лятното събитие, което ще събере в сърцето на София? Това е четвъртото издание на фестивала My Sofia. Youth with causes / "Моята София. Младите с каузи" и е..

публикувано на 13.08.25 в 14:50

Копривщица ще отбележи традиционните Дебелянови поетични дни

Традиционните  Димчови дни   се провеждат всяка година  в Копривщица през месец август. Тази година те ще бъдат отбелязани на 16 и 17-и август (събота и неделя).  Повече разказа пред Радио София Делка Гугова - уредник на къща-музей “Димчо Дебелянов”.   “На Дебеляновите поетични празници, традиционно се събират много хора в бащиния дом..

публикувано на 13.08.25 в 13:55

Археологическият музей показва "Блясъкът на елинистичното злато"

Изложбата „Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ беше отрита в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) . Посетителите ще могат да видят уникални находки от тракийско погребение, разкрито в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Експозицията ще остане в София от 13 до 17 август. Сред..

публикувано на 13.08.25 в 13:26

Автентична шевица от XIX век ще украси центъра на Кюстендил за "Панагия"

Кюстендилска автентична шевица от ръкава на старинната женска риза ще украси централния площад "Велбъжд" в Кюстендил на Голяма Богородица. Поводът е специалният празник на града - 15 август. Идеята и проектът са на кюстендилския художник Евгени Серафимов , с когото разговаряме в предаването “Радиокафе“, за да разкаже повече...

публикувано на 13.08.25 в 12:06

Лек ръст на случаите от Covid-19. Има ли опасност у нас от вируса чикунгуня?

Има леко увеличаване на заболеваемостта от Covid-19, но тя е десетократно намалена в сравнение с миналата година, така че няма ситуация, която да ни притеснява, настоя пред Нова тв главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той отбеляза, че покачването през една седмица, в сравнение с предишната, не дава пълната картина и не е..

публикувано на 13.08.25 в 11:56

Столичната община търси нова обслужваща банка

Столичната община е изпратила и писмени покани до 4-те най-големи банки според критериите на БНБ за обществена поръчка за избор на нова обслужваща банка, която ще отговаря за финансовото обслужване на Общината и нейните структури. Критериите за избор са определени от специално сформирана комисия, включваща общински съветници и представители на..

публикувано на 13.08.25 в 11:55