Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриана Гюзелева: В храната, пътуването и срещите с хората е истината

Дъщерята на големия ни бас Николай Гюзелев разказва и за Ню Йорк, Шекспир, Антони Бордейн и Италия

Усмивка сред приятели
Снимка: Лили Големинова
Днес в сутрешното ни Радиокафе ни гостува едно градско момиче, което има блог за храната, хората и живота или за онова място, където се срещат храната и душата.

Името ѝ е Адриана Гюзелева. Дъщеря е на големия български бас Никола Гюзелев и на Анна-Мария Гюзелева, балерина, актриса, също артистична душа.

Адриана е родена в София, но веднага след това семейството заминава за Италия. Израснала е в Парма, когато идва време за училище, се преместват в Рим. Към българския и италианския, които на 8 г. говори вече еднакво добре, се добавя и френския, защото я записват във френско училище. Така расте - в Италия, с идвания до България, там завършва университет. Работи 4 години в офиса на един от българските евродепутати в Брюксел, но усеща - сърцето ѝ е другаде.
Връща се в България и почти на шега (както много важни неща са се случили) прави фейсбук страничка, а после и блог. Нарича го In Food Veritas. И осъзнава, че именно с това иска да се заминава.

Оттам започна и разговорът  ни в студиото - защо се наблюдава този засилен интерес към готвенето, към философията на храненето.
Снимка: infoodveritas.com"Макар и с леко закъснение, това се случва и у нас, и до голяма степен това се дължи на многото телевизионни предавания и формати. Голям отпечатък има и моят любимец Антони Бордейн,  който промени отношението към храната, свърза я с пътуването, с вглеждането в семплите неща, той не отиваше в ресторантите със звезди Мишлен, а в някои дори съвсем пропаднали места и откриваше страхотна храна. Оттук и street food, уличната храна се възвиси" - разказва Адрана Гюзелева.

Говорим за инстинктите при готвенето (много важни за Адриана), за любовта, която тя влага във всичко. За събитията, готвенето и... пътешествията.

"Те са абсолютно неизбежни, защото можеш да разбереш културата на хората чрез храната. Това пак идва от Антони Бордейн, който отиваше и сядаше на една маса с местните и се свързваше с тях чрез различните вкусове" - отново думи на Адриана Гюзелева, която е убедена, че трябва да се пътува и влага всичко, "което имам и нямам в пътешествия".

След тази фраза едва ли има нужда да казваме, че тя е зодия Стрелец. Усмихната, пътешестваща, позитивна, според нея ние сами избираме какво да видим, когато сме другаде и какво да отнесем със себе си. Разказва с наслада за последното си пътуване, което е в Грузия - за изключителното гостоприемство, за разкоша на храната , за вината (особено кехлибарените), за квеврите "тези глинени съдове за вино, които са част от световното наследство под егидата на ЮНЕСКО", както разбира се и за тостовете, така характерни за страната, които "понякога могат да продължат до 20 минути и всички търпеливо седят и слушат, защото самите тостове са много смислени, истинско изкуство сами по себе си".
Чуете ли я, веднага ще поискате да заминете за Грузия. На момента.

Чуйте цялото гостуване и разговора ни с Адриана Гюзелева тук,
а останалите теми са свързани с любопитството ѝ към азиатската кухня и един спомен от визита в Япония със знаменития ѝ татко, когато е на 14; за Италия, в която всяко малко селце е история и за италианската храна, която всички заобичваме с лекота, за градовете, които обича ("Париж е моят град, но и Барселона, а напоследък съм влюбена в Ню Йорк, където непрестанно нещо се случва, можеш да попаднеш просто ей-така на постановка на Drunk Shakespeare, където играят определена пиеса от Шекспир, но не знаеш коя ще се "падне", има много импровизация..."), за градското пространство, което развива под името Concept 166, за детството и за многото хотели и ресторанти, които "явно са ме упоили и са култивирали у мен любовта към храната и нейното приготвяне ". Всичко това, поднесено с искрена усмивка, каквато рядко сякаш срещаме напоследък…

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10