Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страница 27

Дневникът на една софиянка: Сезонни равносметки

Първата седмица на септември се усеща с пълна сила като лято и аз неистово се опитвам да уловя разни цветни моменти, и да изживея още малко от този така наситен сезон. На всеки от нас ни се струва недостатъчно какво точно преживяхме, колко успяхме да откраднем от времето навън, какво усетихме и вкусихме от най-изкусителния етап на годината.

Хрумва ми отчаяния ход да затворя ярката слънчева светлина в буркани и това да ми бъде сигурната топлина, когато застудее. (Най-вероятно някъде в интернет все пак човек може да  намери такъв мечтан летен продукт, все пак предприемчиви хора продават и то успешно земя на Луната, уран, реклама на челото, дух, едно парченце корн флейкс и най-близкото от наш сънародник: родопски въздух в пликче). Така че, подарявам си идеята на някой предприемач от вас, мили читатели!

По това време преди години започвах сериозно да се депресирам пред мисълта, че безгрижността на лятото не продължава вечно. То и сега ще ми се случи, но доста по-осъзнато.

Тъкмо си мислех за какво точно да пиша, искаше ми се да е доста по-лежерно и не супер конкретно, все пак дружно изпращаме лятото, когато прочетох следното заглавие: 


Еврика!

Много се радвам, когато по научен път се докаже нещо, за което се говори и чувства от хилядолетия. Така е в научната сфера, там трябват цифри, опити и хора, които да бъдат подложени на дългогодишно проследяващо изследване.

В крайна сметка учените достигат до заключението, че с течение на живота самоличността се трансформира така, както се променя физическият външен вид и клетките в организма непрекъснато се обновяват. Тоест можете да си страдаме не само за бедрата преди зрелостта, но и за душевната ни настройка от тийн годините. Оказва се, че разликата от 63 години тотално променя личността.

Всъщност проведеното изследване анализира данни от проучване от 1950 г. на 1208 деца на 14-годишна възраст в Шотландия. С помощта на шест въпросника учителите давали оценки на тийнейджърите според шест личностни черти: самоувереност, постоянство, стабилност на настроенията, съзнателност, оригиналност и желание за учене. Благодарение на резултатите от тези въпросници са били обединени в една стойност, която учените определили като "стабилност" на индивида.

Шест десетилетия по-късно изследователите решават да направят изследването с 635 от участниците, като 174 се съгласяват да повторят тестовете. Този път те били на 77 години и оценили себе си според шестте личностни черти, като също така определили близък приятел или роднина, който да направи същото. В крайна сметка нямало много припокриване с отговорите от въпросниците, взети 63 години по-рано. 

Щом нашите модели на мислене и изява на емоциите толкова драстично се променят през десетилетията, значи ние нямаме почти нищо общо с предишния си Аз.

Аз-ът през години се разпада, за да се формират нови негови проявления, това хем е желателно, хем така или иначе се случва. Така че, няма страшно, ако се чувствате на няколко десетилетия чисто нов човек. Не се смущавайте, когато някой ви каже да бъдете себе си, попитайте кой точно Аз!

Междувременно, ако има желаещи, нека направим една голяма поръчка от родопски въздух за зимата. Пишете в коментарите, все пак е важно да поддържаме, който и да е било Аз здрав!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53
Художникът Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...

публикувано на 21.02.25 в 15:13
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Опасения за коренна промяна в курса на САЩ спрямо Русия на фона на нападки между Тръмп и Зеленски

Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..

публикувано на 21.02.25 в 14:56
Иван Марков - сценарист на филма

Филмът "Есента на ловеца" поставя акцент върху отчуждението и преоткриването в днешния свят

"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси,  касаещи човешките..

публикувано на 21.02.25 в 14:46
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15