Първата седмица на септември се усеща с пълна сила като лято и аз неистово се опитвам да уловя разни цветни моменти, и да изживея още малко от този така наситен сезон. На всеки от нас ни се струва недостатъчно какво точно преживяхме, колко успяхме да откраднем от времето навън, какво усетихме и вкусихме от най-изкусителния етап на годината.
Хрумва ми отчаяния ход да затворя ярката слънчева светлина в буркани и това да ми бъде сигурната топлина, когато застудее. (Най-вероятно някъде в интернет все пак човек може да намери такъв мечтан летен продукт, все пак предприемчиви хора продават и то успешно земя на Луната, уран, реклама на челото, дух, едно парченце корн флейкс и най-близкото от наш сънародник: родопски въздух в пликче). Така че, подарявам си идеята на някой предприемач от вас, мили читатели!
По това време преди години започвах сериозно да се депресирам пред мисълта, че безгрижността на лятото не продължава вечно. То и сега ще ми се случи, но доста по-осъзнато.
Тъкмо си мислех за какво точно да пиша, искаше ми се да е доста по-лежерно и не супер конкретно, все пак дружно изпращаме лятото, когато прочетох следното заглавие:
Еврика!
Много се радвам, когато по научен път се докаже нещо, за което се говори и чувства от хилядолетия. Така е в научната сфера, там трябват цифри, опити и хора, които да бъдат подложени на дългогодишно проследяващо изследване.
В крайна сметка учените достигат до заключението, че с течение на живота самоличността се трансформира така, както се променя физическият външен вид и клетките в организма непрекъснато се обновяват. Тоест можете да си страдаме не само за бедрата преди зрелостта, но и за душевната ни настройка от тийн годините. Оказва се, че разликата от 63 години тотално променя личността.
Всъщност проведеното изследване анализира данни от проучване от 1950 г. на 1208 деца на 14-годишна възраст в Шотландия. С помощта на шест въпросника учителите давали оценки на тийнейджърите според шест личностни черти: самоувереност, постоянство, стабилност на настроенията, съзнателност, оригиналност и желание за учене. Благодарение на резултатите от тези въпросници са били обединени в една стойност, която учените определили като "стабилност" на индивида.
Шест десетилетия по-късно изследователите решават да направят изследването с 635 от участниците, като 174 се съгласяват да повторят тестовете. Този път те били на 77 години и оценили себе си според шестте личностни черти, като също така определили близък приятел или роднина, който да направи същото. В крайна сметка нямало много припокриване с отговорите от въпросниците, взети 63 години по-рано.
Щом нашите модели на мислене и изява на емоциите толкова драстично се променят през десетилетията, значи ние нямаме почти нищо общо с предишния си Аз.
Аз-ът през години се разпада, за да се формират нови негови проявления, това хем е желателно, хем така или иначе се случва. Така че, няма страшно, ако се чувствате на няколко десетилетия чисто нов човек. Не се смущавайте, когато някой ви каже да бъдете себе си, попитайте кой точно Аз!
Междувременно, ако има желаещи, нека направим една голяма поръчка от родопски въздух за зимата. Пишете в коментарите, все пак е важно да поддържаме, който и да е било Аз здрав!
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..