Тридневният форум събира в НДК едни от най-големите имена в медицината от над 40 държави.
Три са основните направления - сърдечната, съдовата и гръдната хирургия, с акцент върху съвременните методи и новости в лечението, сред които ендоваскуларните процедури и лапароскопска хирургия, посочи проф. Генчо Начев, директор на УМБАЛ "Св. Екатерина и национален консултант по кардиохирургия и президент на конгреса.
Световнопризнатият пионер в хирургията и председател на Световната асоциация по гръдна и сърдечно-съдова хирургия проф. Стюард Джеймисън от САЩ, посочи, че в лекцията си обръща внимание на сърдечните и белодробни трансплантации, които се извършват от 50 години:
"Един от интересите ми от много много години е трансплантацията на сърце и на бял дроб. Те за мен са били голямо вълнение през годините, защото в началото не бяха толкова успешни. Сега не само можем да се похвалим с успех, но и се извършват съвсем рутинно. Започна се с обикновена трансплантация на сърце, която направих през 1979 година. Тогава си мислех, че съм изкачил вече "върха на планината", но съвсем не е така, защото медицинската наука се развива - сега вече можем да се похвалим с извършване на комбинирана трансплантация - на сърце и на бял дроб, което в миналото смятахме за невъзможно. С развитието на технологиите правим неща, които бяха немислими само до преди 10 години".
Проф. Джеймисън е подарил 40 години живот на най-дълго живелият му пациент след трансплантация на бял дроб - 60-годишен мъж, опериран, когато е бил на 20.
Хирургът отбеляза, че сега вече дори смяна на сърдечни клапи се извършва без рутинна операция чрез катетър. Все още се търси начин за преодоляване на технически пречки за използване на компютърни методи и роботизирана хирургия, така че водещи специалисти да извършват операции от разстояние.
На въпрос на Радио София дали това може да позволи извършване на белодробни трансплантации у нас възможно най-скоро, проф. Начев отговори, че проблемът у нас е логистичен.
Още за развитието на сърдечно-съдовата хирургия и постиженията у нас - очаквайте в интервю с проф. Начев в предаването ни Часът на здравето в неделя, след 9:00 ч.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..