Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конгрес на Световната асоциация по гръдно и сърдечно-съдова хирургия се провежда в София

Проф. Генчо Начев: Трансплантацията е рутинна интервенция, за която обаче е нужна логистика

Снимка: Лилия Герчева
Развитието на гръдната и сърдечно-съдова хирургия, трансплантациите на сърце и на бял дроб, както и постиженията на науката в усилията за създаване на изскуствено сърце - това са част от темите на 29-тия Конгрес на Световната асоциация по гръдно и сърдечно-съдова хирургия, който ще се провежда в София.

Тридневният форум събира в НДК едни от най-големите имена в медицината от над 40 държави.

Три са основните направления - сърдечната, съдовата и гръдната хирургия, с акцент върху съвременните методи и новости в лечението, сред които ендоваскуларните процедури и лапароскопска хирургия, посочи проф. Генчо Начев, директор на УМБАЛ "Св. Екатерина и национален консултант по кардиохирургия и президент на конгреса.

Световнопризнатият пионер в хирургията и председател на Световната асоциация по гръдна и сърдечно-съдова хирургия проф. Стюард Джеймисън от САЩ, посочи, че в лекцията си обръща внимание на сърдечните и белодробни трансплантации, които се извършват от 50 години:

"Един от интересите ми от много много години е трансплантацията на сърце и на бял дроб. Те за мен са били голямо вълнение през годините, защото в началото не бяха толкова успешни. Сега не само можем да се похвалим с успех, но и се извършват съвсем рутинно. Започна се с обикновена трансплантация на сърце, която направих през 1979 година. Тогава си мислех, че съм изкачил вече "върха на планината", но съвсем не е така, защото медицинската наука се развива - сега вече можем да се похвалим с извършване на комбинирана трансплантация - на сърце и на бял дроб, което в миналото смятахме за невъзможно. С развитието на технологиите правим неща, които бяха немислими само до преди 10 години".

Проф. Джеймисън е подарил 40 години живот на най-дълго живелият му пациент след трансплантация на бял дроб - 60-годишен мъж, опериран, когато е бил на 20.
Хирургът отбеляза, че сега вече дори смяна на сърдечни клапи се извършва без рутинна операция чрез катетър. Все още се търси начин за преодоляване на технически пречки за използване на компютърни методи и роботизирана хирургия, така че водещи специалисти да извършват операции от разстояние.
На въпрос на Радио София дали това може да позволи извършване на белодробни трансплантации у нас възможно най-скоро, проф. Начев отговори, че проблемът у нас е логистичен.

Още за развитието на сърдечно-съдовата хирургия и постиженията у нас - очаквайте в интервю с проф. Начев в предаването ни Часът на здравето в неделя, след 9:00 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Форум, 12.02.25: Вейп и енергийни напитки или защо тийнейджърите избират модата, вместо да са здрави

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..

публикувано на 12.02.25 в 20:07

Столичната община не е изпълнила решения по обещано финансиране на сдружения за младежи с увреждания

На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..

публикувано на 12.02.25 в 19:11

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23