Гостува ни Искра Проданова - изпълнител, хореограф, организатор на събития, един от създателите на фестивала за съвременен пърформанс Moving Body, който се провежда ежегодно във Варна.
Тя разказа за партньорството с „АТОМ Театър“ и тазгодишното издание на АТОМ Хореографски Серии – „10-дневен интензив, в който млади танцьори от различни държави се срещат, работят заедно, а накрая показват общия резултат“.
И точно днес е денят за демонстрация на резултата на петте танцови групи, водени от хореографите Джозеф Лау, Шира Евиатар, Хърб Джонсън III, Искра Проданова и Стефания Георгиева
Вълнуващо е, защото има хореографи от Израел, САЩ, Великобритания – казва Искра. – Работите с танцьори изисква те да ти се доверят, взаимно да се опознаете. Процесът е сложен, но това му е хубавото – в търсенето на пътища един към друг.
И допълва: В училище не ни учат на взаимодействие – нещо особено важно за живота. Но това прави танцът. А също така ни кара да си задаваме въпроси за мястото ни в средата, кои и какви сме, къде се намирам, къде искам да отида…
За утре (11 септември) са планувани бързи срещи на танцьори и хореографи.
А четвъртото издание на Варненския фестивал Moving Body - „за танцови филми и видео танц проекти“, ще се проведе през октомври (16-20).
Ще бъде предоставена възможност на двама български артисти да създадат кратък танцов филм, който да има премиера във фестивала. Идеята е след фестивала, сезон 2019-2020 да се направи тур из България с филмовата програма, като през този медиум да се предостави възможност на хората от по-малките градове да се запознаят със света, любопитствата и работата на артисти от цял свят.
В основната програма има представления от Португалия - танцова компания Bacteria, с хореограф Кристина Планас, Канада/България - Мария Кефирова, STEAM ROOM, изключително интересна група от трима артисти от три различни държави, сред които и България, които работят по дългосрочен проект, подкрепен от Creative Europe.
Има и "зелен момент" в тазгодишното издание на фестивала - всеки участник ще посади дърво и така ще се получи една "moving body" градинка.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Искра Проданова.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..