Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Калин и отборът на затвора“ за борбата срещу системата

Филмът „Калин и отборът на затвора“ на режисьора Петко Гюлчев, можете да гледате от 17.00 часа на 21 септември в Дома на киното и в 20.00 ч. на 22 септември в кино „Култура“.

Кинотворбата е за усилията на един мъж да преодолее ценностната система, оказваща негативно влияние върху отхвърлените от обществото. Действието се развива в затвора в Казичене.

Психологът на затвора Калин смята, че си струва да промени дори само един човек, докато се справя с ужасните условия на българската затворническа система. Целта му е поне 1 човек от 100 да успее да изкара от калта.

“Свободата и независимостта са свързани и в затвора попадат хора, които не са научени да бъдат независими, свободни. Това е парадоксално. Те влизат вътре, защото някога някой не им е дал възможността да се научат да бъдат независими. Не са научени да бъдат свързани - да създават устойчиви емоционални връзки като се започне от семейството и приятелските кръгове, които имат. Да могат в тези емоционални връзки да казват и “не искам”, коментира Калин Гайтанджиев.

За смисъла на независимостта в навечерието и в Деня на независимостта на България, чуйте в звуковия файл главния герой във филма Калин Гайтанджиев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За общо 30 хил. паркоместа в София, 28 хил. ползват карти за преференциално паркиране

Паркирането със сини талони за инвалидни места (карти за преференциално паркиране), които могат да се използват, са една от възможностите за по-лесно паркиране във все по трудните за намиране места за паркиране в София.  По-малко известен факт е, че тези инвалидни талони се издават на човек, а не на автомобил, защото идеята е или хората сами, или някой..

публикувано на 12.03.25 в 09:44

Протести в центъра на София заради скандала с преизчислението на изборния резултат

Граждани ще протестират в центъра на София заради скандала с преизчислението на изборния резултат от последните парламентарни избори. Инициативата "Правосъдие за всеки" започна свикване на общонационален протест в сряда. Вече няколко хиляди са хората, заявили участие в протестите в София и в Пловдив с начален час 18.00 часа. Те ще се проведат пред..

публикувано на 12.03.25 в 08:46

Граждани от кв. "Княжево" излизат на протест заради безконтролното шофиране

Граждани се събират на протест в столичния кв. “Княжево”, за да се противопоставят срещу безразсъдното шофиране и престъпленията на пътя. Гражданското недоволство ще бъде от 18.30 ч. на кръстовището между бук. “Цар Борис III” и Горнобански път. „Елате на протеста, защото утре някой от нас или децата ни може да бъде на мястото на двете блъснати..

публикувано на 12.03.25 в 08:30

Възможни са превалявания, в София максималните температури стигат до 19°

Днес преди обяд дъжд ще превалява все още в югоизточните райони. Вятърът ще се задържи от югозапад до умерен, а след обяд и вечерта на север от планините ще бъде и силен поривист от юг. Максималните температури в повечето места ще бъдат между 17° и 22°, за София - около 19° . По Черноморието ще има променлива, по-често значителна..

публикувано на 12.03.25 в 07:15

"Форум", 11.03.25: Кашата с изборните резултати подкопава доверието в държавността

Този следобед двамата коментатори на "Форум" за тази седмица се спряха и обстойно обсъждаха следните теми: Кашата с оспорването на изборните резултати от октомври 2024 г. Политическите реакции. Президентът Румен Радев допусна, че е възможно да свика Консултативния съвет по национална сигурност ако отговорните институции не разрешат казуса с..

публикувано на 11.03.25 в 18:55
Снимки: Надежда Герова

Софийският зоопарк е безопасен при извънредна ситуация - показа стрес тест

В Софийския зоопарк днес бе проведен стрес тест за реакция при настъпила извънредна ситуация. Лицензирани обучители от Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите презентираха теоретично изготвен план за действие. Бягство от заграждението на опасно животно и обучение-проверка за реакцията на служителите на зоопарка и компетентните външни..

публикувано на 11.03.25 в 17:10

Законови промени ще ограничат нелоялни практики при бързите кредити

Отговорно кредитиране в защита на потребителите беше предмет на публичен дебат днес. Целта му е да бъде създадена нова политика в сектора и залагането на основни насоки за бъдещи законодателни инициативи. Организатори на кръглата маса бяха медийната платформа "24 часа" и Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. Липсата на..

публикувано на 11.03.25 в 16:36