Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родените в чужбина могат да се върнат в България, ако знаят български език

Георги Малинов и Люба Овчарова
Снимка: Катя Василева
В деня, когато се отбелязва езиковото многообразие в Европа предаването “Радиоприемница” ни среща с Георги Маринов и Люба Овчарова от Онлайн академия за преподаване на български език, за българските деца, които живеят в чужбина - “Сричка.бг”.

“Когато помогнем на децата да научат български език има шанс да се върнат в България. Аз вярвам, че някои от тях ще се върнат, но за нас най-важното е да им помогнем да обичат българския език, да обичат България и да запазят българското в себе си, където и да се намират по света”, казва Георги Маринов, който повече от 10 години е живял в Торонто, Канада. Там завършва средното си образование и получава университетска диплома.

От престоя му в Канада Георги забелязва, че много от децата, които са родени израстват в Канада, не могат да четат и пишат на български език, въпреки наличието на много неделни училища, чиято бройка продължава да се увеличава.

Всъщност идеята за онлайн академията се заражда, след като му се раждат двама племенници в Канада, на които той се опитва да помогне, за да научат българския език добре.

В началото са започнали с няколко познати преподаватели и в зависимост от желанието на родителите да запишат децата си, могат да увеличат и броя на преподавателите.
Български език ще се преподава от I до VII клас, като уроците ще се провеждат два пъти седмично по два учебни часа. Часовете ще се провеждат във виртуална класна стая, на живо, защото живият контакт винаги помага за провеждането на един пълноценен урок, обяснява Люба Овчарова. 

Платформата пък помага на учениците да подават домашните си уроци, а на учителите да ги проверяват и да дават обратна връзка, както и да дават тестове или да изпитват учениците.

Интерес вече има. В момента от платформата вече се свързват с родители и очакват класовете да започнат през първия уикенд на октомври. За организаторите е важно учениците да са на близка възраст, за да не си пречат в учебния процес. “Родителите искат децата им да бъдат грамотни. Явно милеят за българското и искат децата им да познават езика", казва Люба.

Извън тази инициатива, двамата основатели на платформата се занимават със съвсем различни неща. Люба работи в ИТ компания в сферата на управлението на проекти, а Георги работи в сферата на финансите. “В България винаги съм се чувствал добре. Когато живеех в чужбина, летата си ги прекарвах тук. И в един момент реших да си дам шанс и да видя дали ще успея да се реализирам в България, казва Георги.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29