Проектът за нея беше проект на художника Христо Алексиев, с когото ви срещаме днес.
Той е роден през 1950 г. в София. Рисува в областта на плаката, илюстрацията, портрета, портретната карикатура, оформлението на книгата, логото, пощенската марка и цялостния графичен дизайн. Познат е и като колекционер на стари пощенски картички и снимки.
Роден съм 5600 грама и от там тръгва мисълта ми - едро бебе, едри надежди – започва с усмивка артистът. - Родителите ми бяха скромни и трудолюбиви хора - те бяха аристократи на духа.
Завършва Художествената гимназия в София и Академията за изящно и приложно изкуство „Граф Строганов” в Москва, като магистър по изкуствата. Член е на Съюза на българските художници от 1978 година и на Асоциацията на австрийските художници от 2000 г. Носител е на: Първа награда за плакат на 8-то Биенале за приложна графика - Вилнюс, Литва, 1971; Трета награда за плакат - Бърно, Чехословакия, 1979; Втора награда от Калифорнийския Музей за наука и индустрия и Трета награда за филмов плакат на конкурса, организиран от списание „Hollywood Reporter” - Калифорния, САЩ, 1981. Има множество награди за плакат, театрален плакат и графичен дизайн от българските изложби на приложна графика. Работил е като плакатист на ВИТИЗ (НАТФИЗ), Малък градски театър зад канала, Театъра на армията, Сатиричния театър и други. От 1993 година живее и работи в Австрия като художник на свободна практика.
Аз непрекъснато експериментирам. Стремя се да не работя за едните хубаво, за другите лошо - не, аз работя еднакво за всички! Винаги се стремя това, което правя, не е важно каква е темата - да бъде различно и ако може невиждано досега.
Споделя, че трябва да си целеустремен и пунктуален в това, което правиш. Смята, че тези качества са особено важни за днешните млади хора.
Да, вярващ съм. Но ние трябва да вярваме в себе си
Всяка сутрин да питаме в огледалото:
Наясно ли си кой си? Какво ще правиш този ден? И въобще – в бъдеще?...
Трябва да имаш вяра и цел. Вярата трябва да ти дава сила, да те мотивира, да те кара да бъдеш добър и по-добър…
Страстта му към колекционирането на стари снимки и картички започва докато е в Академията за изящно и приложно изкуство в Москва. За жалост, намира една част от тях, изхвърлени на боклука. Друга част от снимките и картичките намира в антикварни магазини, откъдето често му звънят, тъй като вече го познават, както и на битпазари.Част от колекцията му събира в албума „Една като никоя“ - разходка в Стара София, в периода от 1879 до 1920 година. Подготвя и второ издание, което проследява развитието на родния му град от 1920 до 1943 г.
През септември т.г. бе удостоен и със званието „Значка на София“.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..