Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - преглед на печата

Камери ще следят в реално време движението на отпадъците у нас. Това предвиждат промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух, които бяха приети на второ четене в Комисията по околна среда, пише МОНИТОР. Основната идея е да се поставят под видеонаблюдение големите и средни горивни инсталации над 20 MW. Така ще се следи каква суровина се ползва за изгарянето. Въпросът за емисиите, получени от изгаряне, се появи след съмнението, че в някои тецове се гори смет, основно така нареченият RDF (твърд дехидратиран високоенергиен отпадък). Проверките на районните екоинспекции и местните управи регистрираха известни нарушения, но те не бяха съществени. Поставянето на камери пък ще даде възможност да се следи непрекъснато процесът не само на входа на пещите, но и на площадките, където се съхранява суровината за изгаряне.

След пет поредни години на спад, фалитите в България отново започват да нарастват. Ако през 2017 г. броят на обявените в несъстоятелност от съда компании е бил 311, то през 2018 г. те са вече 360, което означава по един фалит на ден, пише СЕГА. Това показва традиционното проучване на компанията за управление на риска Coface за състоянието на несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа. Констатацията е в силно противоречие с изказване на министъра на икономиката Емил Караниколов от преди ден. В интервю за "24 часа" той уверено твърди, че напоследък няма затворило предприятие у нас. С 16% ръст България е втора по увеличение на фалитите сред страните от Централна и Източна  Европа (ЦИЕ) за 2018 г. Пред нас е единствено Хърватия с цели 42% ръст, дължащ се основно на краха на гиганта в хранителната индустрия и търговията на дребно Agrokor. Още две държави в ЦИЕ отчитат ръст на несъстоятелността - Полша с 10.2% и Сърбия с 5%. Като основни причини за финансовите затруднения на предприятията в България от Coface посочват високата задлъжнялост в комбинация с увеличените разходи за труд и липсата на работна ръка. "В региона все още се наблюдава сериозно увеличение на заплатите на служителите, което не се отразява от съответния растеж на производителността", коментира Йожен Аническо, ръководител на Coface за България и Румъния. На следващо място причини за проблемите на фирмите са стагнацията на отделни пазари и лошият мениджмънт.

Общите тръби на парното са на път да станат поредната ябълка на раздора между съсобствениците на жилищни сгради с централно парно, пише МОНИТОР. В поправки на документ, регламентиращ топлоснабдяването се дава възможност общото събрание на етажната собственост да определя делът на сградната инсталация. Добре е поне, че е определен лимит от 20 до 40 на сто. В противен случай ползващите парно щяха да станат спонсори на част от отоплението на съседите си. Хората, отдавна откачили радиаторите си, защото просто са откачили от плащане на астрономически сметки на топлофикациите, сигурно ще са крайно недоволни от това твърдение и ще имат право. 

Очаквано хората в повечето общини у нас останаха излъгани от програмата за достъпна среда и лична мобилност, по която социалното министерство обещаваше между 10 и 100 хил. лв. за поставяне на рампа и асансьор в жилището на хора в инвалидни колички. За нея има отпуснати от бюджета 1.7 млн. лв., но ведомството на Бисер Петков постави невъзможно кратък срок на нуждаещите се и на практика обрече на провал програмата, съобщава СЕГА. Решението му бе особено скандално, като се има предвид, че то подложи на тормоз и допълнителни разходи хора със затруднена мобилност и ниски доходи, за които и без това обикалянето на институции е ходене по мъките. Едва 55 души в цялата страна са успели да подадат в срок проектни предложения, показва справка, предоставена от министерството на в. "Сега". 208 души са получили от местните социални служби писма за подкрепа, като от тях 188 са за преустройство на жилищната среда. 133 от кандидатите обаче са се спънали в изискванията и не са успели да стигнат до проектно предложение. За лична мобилност са успели да кандидатстват едва седем души. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София с шанс да бъде обявена за "Европейска столица на демокрацията"

София е сред първите три града, които са най-сериозни претенденти за Европейска столица на демокрацията. Жури от Швеция, Австрия и Италия дойде у нас, за да разгледа процесите и инициативите на Столичната община, както и начина, по който администрацията работи с гражданите, неправителствения сектор и бизнеса. След Барселона през 2023/24 и..

публикувано на 17.02.25 в 19:23

Президентът преименува Летище - София на Летище "Васил Левски" - София

Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски. Така неговото официално наименование..

публикувано на 17.02.25 в 15:22
Зарко Клинков

Кметът на район "Витоша" Зарко Клинков също напуска "Спаси София"

След Емил Бранчевски от район "Илинден", втори кмет, избран от листата на "Спаси София", напуска партията. "Оттеглям се от "Спаси София". Ще продължа работата си като независим кмет . За повече от година "Спаси София" не успя да направи нищо за района в Общинския съвет. Натискът, ултиматумите и заплахите , които ръководството отправяше към мен..

публикувано на 17.02.25 в 14:08

Отчитат 10% ръст на туристите в София

София продължава да привлича все повече туристи, отчитат от общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) . През 2024 г. туристите, посетили българската столица, са близо 1,27 милиона –  с 10% повече спрямо предходната 2023 година. Водещ дял с 61% имат чуждестранните (около 778 хиляди), срещу  39% за българските (489 хиляди),..

публикувано на 17.02.25 в 11:42

157 снегопочистващи машини извършват обработки срещу заледяване в София

Общо 157 снегопочистващи машини извършват обработки срещу заледяване на територията на Столичната община. Дейностите обхващат всички 24 райони, като са обработени трасетата на градския транспорт, основни улици, стръмни участъци, мостове. От 04.00 ч. започна почистването на основни и вътрешно-квартални улици в районите "Витоша", "Панчарево",..

публикувано на 17.02.25 в 08:06

Възстановяват топлоподаването в 9-те засегнати от авария квартали до неделя на обяд

До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...

публикувано на 14.02.25 в 15:04

Насрочват 12 дни за засаждане на 4600 широколистни дръвчета край София

Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..

публикувано на 14.02.25 в 13:28