Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стопан: Може би не съм от последните в занаята, а сред първите, които го възраждат

27-годишният Калин Даскалов е сред малцината майстори книговезци в България, признат и от занаятчийската камара

Калин Даскалов – Стопан
Снимка: facebook.com/iostopan
И днес в „Радиоприемница“ ви срещаме с представители на изчезващи професии и занаяти. Колкото това явление да е относително, спорно и дори някои да го отричат.

А причини има достатъчно: дали заради новите технологии, дали – от появата на други професии или затихването на интереса и търсенето на даден продукт или услуга.

Калин Даскалов – Стопан, е 27-годишен, но е признат от Софийската занаятчийска камара за майстор книговезец.

Стопан има различни значения, но на мен ми привлече вниманието човешкият аспект, ролята на пазител на семейството във фолклора. Този приказен образ ми хареса – пояснява Калин в началото на срещата. – Това е нещо, към което се стремя.

Стопан съвсем искрено разказва, че не е имал представа как се изработва книга, томче, докато не му се е скъсал тефтера и той решил да проучи.

Има лесни начини да направиш нещо просто, но здраво.

Потърсил кожа и купил яке „втора ръка“, за 5 лева. Направил нещо здраво, но „отвратително“ и решил, че може повече…

И така е досега – стреми се да се старае и да отстранява всеки възникнал проблем все по-добре.

Дошъл моментът, в който се нуждаел не само от изработка и пласиране, но и от признание.

При един майсторски изпит или трябва да си чиракувал, или да имаш достатъчно и доказана практика. А при Стопан нямало нито едно от двете…

Въпреки че станало бавно (признанието като майстор), той не е забравил помощта от Софийската занаятчийска камара. Колегите му помогнали и за изложбата, която подредил тази година.

Едно от последните му художествени произведенияСега се занимава повече с изработване на празни книги, по-малко – с преподвързване, признава, че не е специалист по реставрация.

Стопан наистина е от малкото майстори книговезци.
Бих се радвал да сме повече.

На въпрос „Приемаш ли го като присъда – че си един от последните?“, той отговаря:
- Може да се каже и „един от първите“…Един занаят в един момент от изчезващ може да стане възраждащ се.

Към неговите изделия в един момент се присъединява неговият баща, който е бижутер. И дизайнът става без много разговори. И това прави радостен не само Стопан, но и неговият баща.

Търсенето на изделията му е от различни хора, най-често за подаръци, награди. А има и такива, които не казват за какво ще използват поръчания продукт… Мистерия…

Тази година Стопан е преживял първото си международно участие в състезание, организирано от една от големите гилдии в Англия. Категорията му изисквала лично негово участие и в подвързията, и в самата книга.

Стопан използвал ръчна хартия (собствена изработка), изписана калиграфски лично от самия него, със сребърен обков (с помощ от баща му)… И разбрал, че някои хора (в другите страни) са се занимавали с този занаят десетки, десетки години, усъвършенствали са се дълго време и това личи… Освен това хубавата книга не е непременно пищно украсена.

Сега Стопан е ентусиазиран да продължи да се учи. В чужбина, разбира се. Готви се да гледа в нечии други майсторски ръце. И него да го гледат.

Няма търпение да тръгне…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва приемът на заявления по училищните схеми за учебната 2025/2026 г

От днес до 2 юни 2025 г. Държавен фонд "Земеделие“ отваря приемът по схеми “Училищен плод“ и “Училищно мляко“ за учебната 2025/2026 г. Кандидатите по двете схеми могат да подават заявления за одобрение в областната дирекция на ДФ “Земеделие“, по седалище и адрес на управление на заявителя, лично или чрез упълномощено лице. И през следващата учебна..

публикувано на 02.05.25 в 08:27

Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил

На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис I - Михаил - Покръстител на българите. Денят е започнал да се отбелязва още през Средновековието, но няма писмени доказателства за точното начало.  Датата 2 май не е случайна, на този ден през 907 година умира цар Борис I Покръстител, един от най-великите български царе. Той е..

публикувано на 02.05.25 в 07:35

Денят започва с много слънце, а следобед ще превали

През днешния ден ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и ще прегърми, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от..

публикувано на 02.05.25 в 06:45

"Форум", 01.05.25: Настъплението на тротинетките, червената зона и къде са комедиите в българското кино

Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..

публикувано на 01.05.25 в 18:25

В Музея на София ученици ще проведат форум "Добродетели на духа и волята"

Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София).  На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..

публикувано на 01.05.25 в 16:50

Златният кадрови резерв за бизнеса все повече е в крак с времето

По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..

публикувано на 01.05.25 в 16:47