Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За стенографията и машинописа от първо лице

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” ви срещаме с представители на редки професии и занаяти, които може да изчезнат или да се модифицират в нещо друго. Зорница Гъркова - част от екипа на радио “Binar”, е завършила стенография и машинопис и ползва знанията и уменията, които е придобила, в журналистическата професия.

“90-те бяха странно време, напасвахме се към промените, които се случваха, а аз нямах никаква представа какво искам да уча”, казва Зори и обяснява, че стенографията не е универсална, а се учи за всеки език и се адаптира към граматичните и фонетичните особености на този език.

След като завършва средното си образование, където е изучавала стенография, Зори е имала най-пълните лекции от всички в университета, където учи Българска филология, а след това записва магистратура “Творческо писане”. Професионално целият живот на Зори е свързан с писането и уменията ѝ са влизали в употреба многократно.

“Голяма част от текстовете, които писах през последните години, са писани на ръка. Пишейки на ръка ми е много по-лесно да подредя мисълта си и неусетно свикнах с това, защото в началото пишех предимно на компютъра”, казва тя.

Тактилността при писането на ръка е различна в сравнение с писането на компютър и пишейки бързо мисълта се опитва да догони ръцете, когато се пише на ръка, се усеща света, който описваш по различен начин, обяснява тя.

Както всичко друго и бързото писане на пишеща машина става с много упражнения. Правилното разположение на пръстите, приучаването да се пише без да се гледа клавиатурата, става след упорита работа. Това важи и за стенографията, където пък трябва да се научи наизуст съкратеното изписване със стенографски знаци, наречени сигли, на около 300 думи.
Чуйте целия разговор в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02