Пчелите са част от един от най-важните процеси в природата - опрашването. Тя е отговорна за опрашването на около една трета от всичко, което слагаме на масата си, както и на култури, с които се храни добитъкът. Неслучайно се казва, че "без пчелите сме загубени". И именно в този ред на мисли може да бъде отбелязано, че един от най-сериозните проблеми на нашето съвремие е, че не мислим в перспектива, категоричен е Сергей Петров. Много болезнено на дневен ред идва въпросът защо не можем да се справим с опазването на един вид, който е на Земята повече от 3,5 милиона години:
Пчелите са създали един магичен свят, в който оперират без шеф, без администрация, без някаква йерархия. Те просто правят най-доброто за собственото си семейство и по някаква странна причина това е много добро за цялото човечество и за всички видове наоколо, тъй като те са най-добрият естествен механизъм за биоразнообразие.
До създаването на "умен кошер" се стига поради желанието да могат пчеларите да разбират пчелите си от разстояние и да могат да полагат максимално ефективни грижи за тях. Устройството се поставя в кошера и анализира температурата, влажността, но и звука на жуженето на пчелите. Когато този звук се промени, алгоритмите търсят причината за тази промяна. След това пчеларите получават конкретна информация за проблемите.
Сергей Петров и неговият екип не спират само до "умния кошер". Те създават и платформа за пчеларите, в която е представена тяхната продукция, но и тяхната история - как е станал пчелар даден човек, къде произвежда продукцията си, къде е събиран медът и какви са полезните съставки в него. Така се улеснява неимоверно връзката между производителите и потребителите и се повишава доверието между тях. Всичко това допринася за т. нар. "устойчиво пчеларство".
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..