Събитието ще предложи редица разнообразни занимания и игри за децата и техните родители, които ще ни дадат повод да заобичаме прилепите още повече. Всеки, който харесва малките летящи животни, може да се запознае с тях и навиците им идната неделя. В България събитието се организира за трета поредна година. Целта е хората да се запознаят с природата и навиците на прилепите и да се включат в тяхното опазване.
В страната ни най-много прилепи живеят в пещери, гори или в бивши минни тунели. В града също ги забелязваме често.Тук те избират покривните пространства на блоковете, където температурата е относително постоянна. Ако искаме да опазим популацията на прилепи в България, трябва да внимаваме при санирането на сградите, а също така да се съобразяваме с тяхната среда, когато влизаме в пещерите.
Прилепите имат благоприятно въздействие за нашия живот, защото се хранят с насекоми, най-вече комари. От Фондация "Наука за природата“ съветват, ако се срещнем с прилепи при санирането на сграда например, да се обадим на компетентна организация, която да се погрижи за животните.
Предстоящото събитие ще помогне и на възрастните и на децата да се отърсят от страха си към прилепите и ще им покаже, че конфликт между хората и прилепите не съществува. Всеки, който има възможност може да дари средства за опазването на прилепите в България. За участниците в кампанията са предвидени и подаръци.
Колко вида и какви прилепи има в България, както и с какво ще ни зарадват организаторите в неделя ни разкрива Рашид Рашид от „Фондация наука за природата“.
С проекта “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община”, столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. “Изпълнението е по програма “Околна среда”, като процедурата са зелените мерки в градска среда, свързани с по-чист въздух. Целта на програмата е да допринесем за подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на..
Столична община ще осигури възможност за свободно пешеходно придвижване в центъра на града, по време на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR, съобщават от „Московска“ 33. Мащабното културно събитие ще се състои в рамките на четири вечери - от 8 до 11 май (включително), между 21.00 ч. и полунощ. Тази година, фестивалът ще озари 14..
Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София. Земният трус е регистриран в 05.07 часа.
На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..
През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..