Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куче-асистент предупреждава диабетици за хипогликемична криза

Новите и модерни професии са темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Докато гледаме към професиите на бъдещето и изкуствения интелект, не можем да пренебрегнем и професиите, които се упражняват от животни. Фондация “Очи на четири лапи” обучава кучета - асистенти на диабетноболни хора. Рязкото повишаване или понижаване на кръвната захар може да доведе до сериозни кризи при диабетиците. Кучетата могат да усетят това по промяната на миризмата на тялото.

В момента в България има две работещи кучета - асистенти на диабетноболни хора, а още три кучета скоро ще започнат активна работа, разказва Явор Крумов - сертифициран обучител и инструктор във фондация “Очи на четири лапи”. В работата си кучетата-асистенти на диабетноболни хора основно реагират на ниската стойност на кръвната захар. При хипогликемия кучетата идват и с побутване предупреждават собственика си за настъпващата криза.

“Когато се обучават такива кучета се използват миризми със стойности на кръвна захар, които са под 4. Това предизвиква кучето да реагира по този начин. При рязко падане на кръвната захар от 20 към 10 миризмата също е една и съща и кучето отново предупреждава собственика”, обясни Явор Крумов. Обучението на едно такова куче продължава около една година, като още преди това се прави внимателен подбор на кучето, което трябва да бъде спокойно, социално и да се привързва към собственика си.

Има кучета - асистенти, които помагат на хора с двигателни увреждания. Тяхната работа е да помагат на стопанина си в бита - да му отвори вратите, да ги затвори, да отвори хладилника и да му подаде водата или нещо, което е пакетирано добре, да му донесе телефона при подаден сигнал, да му извади дрехите от пералнята и да ги сложи в леген, а също и да му подава щипките за пране.

Подборът при избор на куче, което да стане асистент, е еднакъв. Разликите са в самото обучение по предназначение на кучето - дали ще помага на диабетик, или сляп човек, или на такъв с двигателни проблеми. “Направи ли се правилният избор, след това кучето много лесно може да се насочи към определената професия”.
Вече има развъдна програма и сами си произвеждат кученцата като по този начин имат възможност от най-ранна възраст да ги наблюдават и да ги социализират от двуседмична възраст.

Първият тест е на 50-я ден на кученцето, след това кученцата минават в приемни семейства, където се доизгражда възпитанието им. Приемните семейства всяка седмица посещават с кученцето обучителите и обикновено в този етап вече се преценява накъде да бъде насочено. След година кученцата излизат от приемното семейство. Отново се правят тестове и вече се прикрепя към определен инструктор и  започва работа с него за обучение като определен асистент.

От фондацията са се спрели на лабрадорите като порода, но всяко куче, което прояви добри работни качества, може да бъде обучавано. Като цяло обаче се акцентира върху работните породи кучета. От фондацията са се спрели върху лабрадорите.

В приемни семейства фондацията има около 40 кученца, а в момента се обучават от инструктор около още 20.  “Имаме нова програма, при която кучето е при собственика си и обучението минава там”, казва Явор Крумов.

Човек, който иска куче-асистент, може да се свърже с фондацията и от там ще му кажат какви са условията. Може да се вземе обучено куче, но може и да се вземе кученце, чието обучение ще премине в дома на бъдещия му собственик и ще идва на училище във фондацията. Не се спазва линейния ред при подаване на документи на куче и получаване на такова, защото се прави психологичен профил и на човека, който ще получи куче и се преценява дали кучето и човека са подходящи един за друг.

Още за кучетата-асистенти - чуйте в интервюто на Катя Василева с Явор Крумов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15