В днешно време много хора се стремят да преодолеят стреса и да подобрят своето здраве. Други искат да направят личностна промяна или да преодолеят вредни начини. Затова и има различни видове йога, различни клонове и техники за всеки. Хата йога е един от класическите клонове. Тя е насочена предимно към физиката и помага за подобряване на здравето. В нея се включват различни пози и дихателни практики. Раджа йога е клон, който се занимава с управлението на ума. В нея се прилагат медидативни практики. Хатха йога е тази, която помага за пречистване на емоциите.
В модерния свят йога претърпява различни модификации, така че да бъде приложима според потребностите на хората. Има и такава за децата, при която заниманията протичат като приказка, всяка поза си има своето име и заниманието се превръща в игра.
Физическото измерение на йога е едва първата стъпка. Основно се обръща внимание в началото на подобряването на здравето и външния вид. Има и изключително лесни техники, наподобяващи масаж, които обаче допринасят много за релаксацията. В следващия етап идва пътуването навътре - от физическото тяло към другите тела, така че човек да стигне до своя дух и до получи единението между духа, тялото и ума, обясни Атанасова:
Физическата част е едва 10 процента от йога. Далеч по-сложно е да се постигне балансирането на ума, а контролът върху емоциите вече е "висш пилотаж". През всички тези етапи е необходимо да се премине, за да се стигне до "тялото на щастието". Не е достатъчно да търсим щастието само във външните фактори, защото те създават временно щастие. Когато открием щастието във себе си, не сме зависими вече от никакви външни фактори.
Татяна Атанасова разказа и за една много добра техника в йога за релаксация, която поддържа ума в състояние между будност и заспалост. При нея излизат различни впечатления, подобно на тези при сънищата, с тази разлика, че човек може да ги обработи в този момент. Чрез тази техника може да се учат и чужди езици.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..