Задължително следват съветите със стягането.
Стегни се, нищо ти няма, всичко е само в главата ти. Някои хора са истински болни, а ти тук гледаш вцепенен, а си имаш всичко.
Понеже психичната болка не може да се пипне, измери, изследва или сканира, се смята от множеството, че едва ли не, е нереална или е по-малко съществена от физическата.
Проблемът с психичното здраве е огромен, точно заради това неглижиране или категорично разделение на физическите и психическите страдания. Запомнете, няма здраве без психическо такова!
В последно време всички сме с депресия, тревожност и панически атаки. Винаги е имало превес на състояния спрямо времето и мястото, което обитаваме. Нека си спомним за хистерията…
Хистерия е древно психическо разстройство с над 2000-годишна история. По време на Викторианската епоха терминът често се използва за обозначаване на множество симптоми, които включват частична парализа, слепота, бурни конвулсии, халюцинации и нервност, които първоначално са се наблюдавали само при жените.
Древните мислители вярвали, че матката на жената може да пътува свободно из различни части на тялото, което водело до различни симптоми и заболявания. Хипократ за първи път асоциира тези симптоми с движението на матката на жената и не случайно термина произлиза от гръцката дума „hystera” – матка.
Днес съвременната психология причислява хистерията в категорията соматични заболявания, защото много от симптомите нямат обяснение с неврологично заболяване или друго медицинско състояние. Изследванията показват, че човек е здрав, но въпреки това симптомите са реални и предизвикват значителен дистрес. В сравнение с XIX век, днешните случаи на проявила се хистерия са в пъти по-редки.
Едновременно с това, нито на обикновените хора, нито на специалистите, е ясно какво точно означава „химически балансиран мозък“.
Какъв е произходът, причините на тези състояния, дали са резултат от гени, преживяна травма, някаква мозъчна дисфункция или пък хиперфункция, перманентен стрес? Просто се сблъскваме с вече нанесените поражения и трябва да се научим да живеем с щетите.
Липсата на оказана помощ води до социална изолация за страдащия, застрашава живота му. Нелекуваната депресия се води едно от трите най-смъртоносни заболявания в световен мащаб, редом с рака и сърдечносъдовите заболявания.
Ако се върна на заглавието, което стои широко на полето на страдание и плаши с общия си характер, това, което със сигурност съсипва психичното здраве, е безразличието. И върви по двете линии - и от страна на болния, и, за съжаление, от страна на обкръжението.
Хората биват занемарявани, особено тук, където и институциите са апарат за мъчения, а не за реална помощ.
Нямаме закон за психичното здраве и съответно не може да влезе тази толкова съществена помощ по здравна пътека. Някои специалист да чуе проблемите на болния. Да речем в държави като Германия, Австрия, Франция, Белгия има близо 200 часа психотерапевтична помощ, която се полага на осигуряващия се.
Тук си се шегуваме, че решаваме всичко с алкохолната терапия и на чашка всичко си казваш на приятелите, но това не е помощ, това е опит за удавяне на проблемите. Само че накрая удавникът си ти…
Наясно съм, че един такъв текст не бива и не може да служи за гид при такива сериозни проблеми, но ако трябва да изведа нещо като реакция е, че нарушеното психично здраве идва да каже, че е време за промяна.
Ще имате нужда от подкрепа и разбиране, но ще трябва най-накрая да заявите собствените си нужди. Няма как да се подкрепите на една единствена патерица, медикаментозна или човешка, и да издрапате до другия бряг на блатото, в което сте затънали.
И, разбира се, целият спектър от психични болести и разстройства е разнообразен и сложен, съответно имат различна картина на протичане и справяне с тях. Въпреки че повечето хора не знаят и не се интересуват от разликата между психоза и невроза. За тях нестабилният е луд и трябва да бъде шкартиран възможно най-далеч…
Как ще настъпи промяната за страдащия, бавно – бързо, няма значение, важното е да се случи. Смисълът се крие в това да го намерите повторно извън завладялото ви безсмислие.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..