Задължително следват съветите със стягането.
Стегни се, нищо ти няма, всичко е само в главата ти. Някои хора са истински болни, а ти тук гледаш вцепенен, а си имаш всичко.
Понеже психичната болка не може да се пипне, измери, изследва или сканира, се смята от множеството, че едва ли не, е нереална или е по-малко съществена от физическата.
Проблемът с психичното здраве е огромен, точно заради това неглижиране или категорично разделение на физическите и психическите страдания. Запомнете, няма здраве без психическо такова!
В последно време всички сме с депресия, тревожност и панически атаки. Винаги е имало превес на състояния спрямо времето и мястото, което обитаваме. Нека си спомним за хистерията…
Хистерия е древно психическо разстройство с над 2000-годишна история. По време на Викторианската епоха терминът често се използва за обозначаване на множество симптоми, които включват частична парализа, слепота, бурни конвулсии, халюцинации и нервност, които първоначално са се наблюдавали само при жените.
Древните мислители вярвали, че матката на жената може да пътува свободно из различни части на тялото, което водело до различни симптоми и заболявания. Хипократ за първи път асоциира тези симптоми с движението на матката на жената и не случайно термина произлиза от гръцката дума „hystera” – матка.
Днес съвременната психология причислява хистерията в категорията соматични заболявания, защото много от симптомите нямат обяснение с неврологично заболяване или друго медицинско състояние. Изследванията показват, че човек е здрав, но въпреки това симптомите са реални и предизвикват значителен дистрес. В сравнение с XIX век, днешните случаи на проявила се хистерия са в пъти по-редки.
Едновременно с това, нито на обикновените хора, нито на специалистите, е ясно какво точно означава „химически балансиран мозък“.
Какъв е произходът, причините на тези състояния, дали са резултат от гени, преживяна травма, някаква мозъчна дисфункция или пък хиперфункция, перманентен стрес? Просто се сблъскваме с вече нанесените поражения и трябва да се научим да живеем с щетите.
Липсата на оказана помощ води до социална изолация за страдащия, застрашава живота му. Нелекуваната депресия се води едно от трите най-смъртоносни заболявания в световен мащаб, редом с рака и сърдечносъдовите заболявания.
Ако се върна на заглавието, което стои широко на полето на страдание и плаши с общия си характер, това, което със сигурност съсипва психичното здраве, е безразличието. И върви по двете линии - и от страна на болния, и, за съжаление, от страна на обкръжението.
Хората биват занемарявани, особено тук, където и институциите са апарат за мъчения, а не за реална помощ.
Нямаме закон за психичното здраве и съответно не може да влезе тази толкова съществена помощ по здравна пътека. Някои специалист да чуе проблемите на болния. Да речем в държави като Германия, Австрия, Франция, Белгия има близо 200 часа психотерапевтична помощ, която се полага на осигуряващия се.
Тук си се шегуваме, че решаваме всичко с алкохолната терапия и на чашка всичко си казваш на приятелите, но това не е помощ, това е опит за удавяне на проблемите. Само че накрая удавникът си ти…
Наясно съм, че един такъв текст не бива и не може да служи за гид при такива сериозни проблеми, но ако трябва да изведа нещо като реакция е, че нарушеното психично здраве идва да каже, че е време за промяна.
Ще имате нужда от подкрепа и разбиране, но ще трябва най-накрая да заявите собствените си нужди. Няма как да се подкрепите на една единствена патерица, медикаментозна или човешка, и да издрапате до другия бряг на блатото, в което сте затънали.
И, разбира се, целият спектър от психични болести и разстройства е разнообразен и сложен, съответно имат различна картина на протичане и справяне с тях. Въпреки че повечето хора не знаят и не се интересуват от разликата между психоза и невроза. За тях нестабилният е луд и трябва да бъде шкартиран възможно най-далеч…
Как ще настъпи промяната за страдащия, бавно – бързо, няма значение, важното е да се случи. Смисълът се крие в това да го намерите повторно извън завладялото ви безсмислие.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..