Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволецът не се задоволява само с една кауза или инициатива

Снимка: facebook/CVS.Bulgaria
Седмицата, която започва, в „Радиоприемница“ решихме да посветим на будителството в съвременните измерения, на хората, които правят добро, които вдъхновяват с личен пример, не спират да мечтаят и да се борят да реализират идеите си, вярват, че позитивната нагласа променя мисленето и се отразява върху човешки съдби.

Съвременните будители могат да се срещнат в различни сфери, да упражняват различни професии, но обединяващото при тях е, че умеят да докосват умовете и сърцата на много други и така да мотивират за добри дела.

В първия ден от работната седмица говорим за доброволчеството.

Гостуват ни Диляна Гюрова и Катерина Стоянова от доброволческата мрежа Си Ви Ес – България (CVS - Bulgaria) с партньори в над 40 държави.

Пред Радио София те разказаха как са се запалили в доброволческата дейност и как сега те са в основата на въвличане на нови желаещи в събития и каузи.

Катерина Стоянова, Катя Василева и Диляна ГюроваОрганизацията им води началото си от 1998 г. в резултат на техни приятели, желаещи да внесат работещ, полезен модел. Менторът им, от когото са се учили да управляват ефективно доброволци, е от Швейцария.

Ползата винаги е за всички – за тези, на които се помага, но и за самите доброволци – изтъкват Диляна и Катерина. – Учим (се) с лекота, неусетно -  на общуване, например, разширяваме си хоризонтите, откриваме, занимаваме се и правим нещо ново. Лесно се намира мотивация и лесно израстваш. Често пъти от доброволчество човек прекрачва към съответната дейност професионално. Откривателският дух е важен и нужен, особено за младите хора.

Организацията на Диляна Гюрова и Катерина Стоянова и в момента набира доброволци (чуйте как може да се възползвате – след заявление, има среща, обучение). Въведена е и система за споделяне на наученото.

Освен това желаещите се насочват и включват в различни инициативи, в зависимост от техните интереси, умения и качества. Двете дами, колегите и съмишлениците им се занимават и с културни проекти (напр. София филм фест), с екологични, работят с бежанци, дори подкрепят и популяризират идеи на други организации, свързани с каузи и доброволчество.

За радост старите схващания отстъпват и българите все повече променят отношението си към доброволната дейност и се отварят за подобни идеи.

В аванс дамите от Си Ви Ес – България съобщиха, че готвят събитие (с работно заглавие) Панаир на организациите на 10 декември т.г. в Зала „В парка“ (над кино Люмиер).

Там всеки ще може да намери своето доброволческо поприще. Пък станеш ли веднъж доброволец, след това продължаваш се включваш когато и където има нужда от теб….

Чуйте повече по темата в разговора на Катя Василева с Диляна Гюрова и Катерина Стоянова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00