Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Павлов: Преди спускането има адреналин и концентрация, но не и страх

Той е първият българин, който преди няколко седмици покори 8-хилядника и се спусна от него със сноуборд

На Манаслу, 26 септември 2019 г.
Снимка: Личен архив
Владимир Павлов е първият българин, който спусна със сноуборд 8-хилядник. С дъската си и без кислород на 26 септември тази година той направи епично спускане с почти 2000 м денивелация от осмия по височина връх света - хималайския Манаслу (8163 м).
Смята се, че началото на планинарството в Хималаите е поставено 80-те години на XIX век от британеца Уилиям Греъм. Разбира се, до успешно изкачване на 8-хилядник се стига десетилетия по-късно, когато през 1950 г. французите Морис Ерцог и Луи Лашенал покоряват Анапурна.

Първият българин, стъпил на 8-хилядник, е незабравимият ни алпинист Христо Проданов, който през 1981 година изкачва Лхотце - сам и без кислород. 38 години по-късно, само преди 3 седмици (26 септември), първият българин изкачи хималайския връх Манаслу  (8163 м) и се спусна от него със сноуборда си.

Владимир Павлов има 25 годишен опит в сноуборда и височинното планинарство, но това е определено е най-предизвикателното нещо, което е предприемал в живота си. Експедицията му е плод на 2-годишна подготовка, усилия и немалка доза късмет. Владимир е благодарен на всички, които са повярвали в него и са спонсорирали експедицията, както и на хората, които са били до него и са му помагали от разстояние през цялото време на подготовката и експедицията.

„Не можеш да спечелиш без да рискуваш. Всичко може да се обърка много бързо на тази височина - едно лошо време, мъгла, снеговалеж, могат да направят цялото начинание невъзможно. Дори един вирус или настинка могат да те съборят там“, споделя Владимир, благодарен за късмета си. А инвестицията от средства, усилия и риск е наистина голяма.

Освен на приличната доза късмет обаче, Владимир дължи успешното изкачване и на добрата климатизация, за която е отделил достатъчно време. Макар и да има възможност за спускане с хеликоптер до базовия лагер, той е предпочел е да направи трекинга към него, за да се адаптира по-добре към климата и височината. Благодарение на плавната климатизация пристига в добра форма и още на следващия ден прави първото си спускане по склоновете на Манаслу. Следва изкачване и дълъг адаптационен процес.

„4 дена чакахме в базов лагер подходящо време, но прозорец така и не идваше. Това объркваше организацията на всички. Наложи се да поема своя инициатива и да организирам още двама от групата. Ангажирах шерпи и сердари и тръгнахме нагоре. Това беше много ключово решение, защото само хората, които използвахме тази възможност стигнахме до върха. Седмица по-късно дойде слънцето, но дойде и зимния вятър и експедициите приключиха“, разказва Влади, благодарен за решението, което е взел в онзи момент. „Имах човек в България, който ми помагаше със сателитни прогнози, което беше много ценно, защото бях независим. Дори без кислород катерехме нагоре по-добре от половината хора в експедицията“, споделя още той.

На 26 септември в 6:10 сутринта местно време той стъпва на Манаслу. Пристига първи от групата и вижда върха така, както винаги си го е представял - празен и красив.

Подробен разказ за спускането, експедицията, за трудностите и терените, през които преминава, за новата линия, която прави с борда между лагери 4 и 3, както и за това - как за два часа губи зрение заради така наречената снежна слепота, чуйте от него самия в звуковия файл.

Алпинист е заснел спускането на Владимир Павлов на 7200 м между лагер 4 и лагер 3



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За десети път "Базар на професиите" среща младежи с професионалисти от различи сфери

Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..

публикувано на 26.11.24 в 17:00

Целогодишно приютът за бездомни хора в Перник приема нуждаещи се

Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Изложбата "Странни мисли по никое време" ще покаже 30 любопитни и изненадващи творби

В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..

публикувано на 26.11.24 в 15:46

Три центъра за временно настаняване приемат бездомни хора в София

Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..

публикувано на 26.11.24 в 15:14

Отбелязваме Дни на китайската култура и наука в България

През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..

публикувано на 26.11.24 в 14:47
Дима Настева и Андриан Асенов

Андриан Асенов: В спектакъла “Русалска нощ” с децата правим една магия

Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд".  “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..

публикувано на 26.11.24 в 11:53

Няколко пернишки квартала са без топлоподаване заради авария

Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин.  Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...

публикувано на 26.11.24 в 11:41