МУЗИКА
Зала 1 на Националния дворец на културата става сцена за представянето на балета "Евгений Онегин" на балетния театър на Борис Ейфман по едноименния роман в стихове на Александър Сергеевич Пушкин. Музиката в постановката е съчетание на класическите творби на Пьотър Чайковски с рок музиката на Александър Ситковец.
ТЕАТЪР
Народният театър "Иван Вазов" показва "Хъшове" на голямата сцена от 19.00 часа. Постановката е на Александър Морфов. В ролите: Валери Йорданов, Руси Чанев, Валентин Ганев, Рени Врангова, Валентин Танев, Захари Бахаров, Христо Мутафчиев, Пламен Пеев, Деян Ангелов, Дарин Ангелов, Димитър Рачков, Владимир Карамазов, Деян Донков, Теодор Елмазов, Даниел Рашев, Христо Петков, Иван Юруков и др.
"Богът на касапницата" от Ясмина Реза започва по същото време на камерната сцена. Участват Владимир Карамазов, Юлиан Вергов, Александра Василева, Радена Вълканова
"Маркиз дьо Сад" започва в 19.00 часа в Театър "Българска армия". В ролите Георги Къркеланов, Тигран Торосян, Антоанета Добрева – Нети, Явор Бахаров, Георги Кадурин, Луизабел Николова.
Половин час по-късно е началото на "След репетицията" от Ингмар Бергман на камерна сцена "Миракъл". Участват Веселин Ранков, Стефка Янорова, Гергана Плетньова
"Горката Франция" можете да гледате от 19.00 часа на Открита сцена ( "Сълза и смях" ) Режисьор е Богдан Петканин. В спектакъла участват: Александър Дойнов, Александър Кадиев, Албена Михова, Фахрадин Фахрадинов, Анелия Луцинова.
"Приятелки мои" от Симон Шварц и Теди Москов поставя Малък градски театър "Зад канала" от 19.00 часа. Участват Мая Новоселска, Светлана Янчева, Албена Михова, Христина Караиванова, Иван Петрушинов, Никола Мутафов, Владимир Зомбори.
"Алонсо" е предложението на Театър "София" за тази вечер. Режисьор е Марий Росен, в ролите Лилия Маравиля, Стефания Колева, Пламен Манасиев, Ириней Константинов. Началото е в 19.00 часа.
В рамките на деветия АСТ Фестивал за свободен театър, който завършва тази вечер, ог 18.30 часа в Театър "Азарян" можете да гледате спектакълът "Цикадите". От 20.00 ч. в ДНК-пространство за съвременен танц и пърформанс ще бъде представен хореографският концерт "Six Love Songs" на Жана Пенчева.
КНИГИ
Тринайсет поети журналисти събраха свои стихове в антологията „Тринайсет”. Нейната премиера е днес от 18.30 в Музея за история на София. Авторите в това издание са: Асен Сираков, Боряна Желева, Венцислав Паскалев, Гергана Хрисчева, Димитър Дженев, Иглика Горанова, Мариана Кирова, Палми Ранчев, Силвия Недкова, Спасиана Кирилова, Станислава Пирчева – Ава, Татяна Атанасова и Татяна Явашева. Графичният дизайн на антологията е направен от младата художничка Александра Димитрова, която използва за оформлението на книгата специално обработени снимки с интересна история – те са правени на стар кораб във водите на каменна кариера край София.
ИЗЛОЖБИИзложбата "Заедно - различни" (живопис, графика, скулптура) по проект на проф. Димитър Чолаков ще бъде открита в 18.00 часа в галерия "Сезони". Представени са 11 художници от едно поколение, обединени от интензивността на емоциите, драматизма и театралността на творчеството им, въпреки различния им житейски и творчески път.
В галерия "Райко Алексиев", СБХ от 18.00 часа ще бъде открита изложба живопис на Иван Велчев принадлежи към групата на плевенските художници, на поколението интересни творци, появило се на сцената през 1980-те.За изложбата си в галерия „Райко Алексиев“ авторът е избрал живописни творби от последните седем-осем години, включително и току-що завършени. Централната картина в изложбата донякъде обобщава посланието на автора. Наречена е „Убежище“ - онова нематериално място, повече стремеж, въжделение, отколкото реално обитание; състояние, в което „духът може да отдъхне“.
В галерия „Арт Алея“ художничката Магдалена Николова представя своята седма самостоятелна изложба „Пластове“. Гостите имат възможност да се насладят на художествените произведения от 23-ти октомври до 10-ти ноември. Творбите в експозицията включват живописни и графични произведения, като тук графиките „Мрежи“, в пет действия, никога не са показвани в целия им вид пред публика.
От 23 октомври до 10 ноември в галерия “Нюанс” ще бъде показана живописната изложба на Нина и Иво Петрови. Хора от друго време и устойчиви през времето точно като персонажите и сюжетите, които са обект на тяхната живопис. Минало и бъдеще се преплита в работата им. Нина определя стила си като ретро поп арт и намира най-голямо вдъхновение в постерите от 20-те години. В нейните картини ретрото е усещане. При Иво ретрото е сюжет.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..