Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Stelarc: Човешкото тяло днес е химера от метал, плът и код

То е със сложна конструкция, но е крехко и уязвимо, допълва артистът

| обновено на 24.10.19 в 18:44
Stelarc признава, че за малко щял да изгуби ръката си с имплантираното ухо
Снимка: Нина Селарс
Stelarc е австралийски съвременен артист, трансхуманист с кипърски корени. Той е от тези творци, които не могат да оставят човек безразличен. Много хора гледат на пърформансите и инсталациите му с отвращение, други го смятат за гений, във всеки случай работите му са изключително провокативни. Посветил е артистичните си изследвания на това - да минава отвъд ограниченията на човешкото тяло и изследва телесната материя, съчетавайки медицина, биотехнологии, роботизирани устройства и протези. Експериментира също така с алтернативни анатомични архитектури и екзоскелети. Обикновено използва своето собствено тяло като база за експерименталните си инсталации, като среда и медия за пърформансите си.

Така например с един от по-известните му проекти е Ear on Arm , имплантира ухо в лявата си ръка, което с микрофон и блутут предава в интернет това, което в действителност той чува, така че всеки по света може реално да слуша през неговото трето ухо.

В други пърформанси повдига голото си тяло чрез куки, закачени директно в кожата му и го пуска да се рее над улиците на Ню Йорк, превръщайки по този начин кожата като алтернативен скелет един вид, носещ цялата тежест на тялото.

Снимка: Игор СкафарСъздава 6-крак екзоскелет, който се движи по изцяло нови начини, превръщайки го в нещо като роботизиран човеко-паяк или поглъща малко роботче, използвайки тялото си като гостоприемник и по този начин всъщност като среда за инсталацията си.

През 2005 заедно с артиста Нина Селарс прави общ пърформанс, чрез който с подобна на блендер инсталация смесва близо 5 литра  биоматериал, извлечен чрез липосукция, създавайки по този начин нещо като "био-боза" с генетичен материал от двамата.

Stelarc е носител на множество награди за алтернативни експериментални изкуства, включително престижната Ars Electronica. Почетен професор и доктор в редица университети, като дори НАСА проявяват интерес към някои от проектите му.

По думите му тялото на човека е сложна еволюционна архитектура с деликатна химия с определен генетичен и физиологичен репертоар. То не е несъвършено, а по-скоро неадекватно в интеракцията си със света. Технологиите могат да помагат за по-добро справяне със съвременните предизвикателства.

Чуйте разговора на Антония Каменичка с него за ограниченията на тялото, границите пред един артист и непрекъснатите опити да подобряваме човешкото тяло, създавайки биомашини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05