С 4 бюлетини ще се гласува на някои места в област София-град. Освен за кмет на Столичната община, както и за районен такъв, някои от гласоподавателите ще избират и кмет на кметство. Избират и общински съветници, които да влязат в състава на новия Столичен общински съвет.
И на сегашните местни избори - най-дългите бюлетини са в столицата. Освен за кмет на общината, може да се гласува за кмет на района, кмет на кметство и за общински съветници. Но как се процедира, ако гласоподавателят не желае да упражни някой от четирите вида вот.
Избирателят може да реши да гласува с една от бюлетините или с всичките. В случай, че не желае да гласува с определена бюлетина, трябва да заяви това пред секционната комисия и да каже кои бюлетини да му бъдат предоставени. Пред него член на секционната избирателна комисия, след като откъсне от кочана бюлетината така, както е предвидено, поставя първия печат на гърба на бюлетината и предава бюлетината или бюлетините на избирателя, който влиза в кабината за гласуване.
За да бъде отчетен като действителен неговият глас, трябва да гласува с номера в квадратчето пред партията, коалиция, местната коалиция или независимия кандидат в бюлетината за общински съветници или в квадратите с номерата пред имената на кандидатите за кметове на община, район или кмет на кметство, със знак X или V, изписан с химикал, пишещ със син цвят.
Ако желае да даде преференциален вот за някой от кандидатите за кандидатска листа на партия, коалиция, местна коалиция, може и това да направи, като отбележи със знак X или V, изписан с химикал, пишещ със син цвят в кръгчето с трицифрения номер на съответния кандидат, като с последните изменения, номерата започват от 101 и са на брой толкова, колкото са мандатите в съответния общински съвет”, обяснява говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев.
Преференцията обаче е валидна само в случая, когато избирателят е отбелязал преди това партията или местната коалиция, която е издигнала кандидата. След това сгъва бюлетината или бюлетините, както е указано, посочи говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Тези граждани, които са с придружител също гласуват, но в присъствието на придружителя, което се отбелязва като забележка в изборния протокол.
Изборният ден трябва да приключи в 20.00 ч. Ако пред изборното помещение има граждани, които чакат да гласуват, те ще бъдат допуснати, но изборният ден не може да бъде удължен след 21.00 ч. "Нашият съвет е избирателите да не чакат последния момент да гласуват, а по-рано през деня да упражнят своя вот", коментира Андреев.
Броят на избирателите, съгласно предварителните списъци, тъй като там ще има промяна доколкото, получихме от ГД “ГРАО”, броят на избирателите е 6 227 901 души. Броят на избирателите, включени в част втора е 770. Общият брой на кандидатите е 36 251, като брой кандидати за общински съветници 29 493, брой кандидати за кметове на общини - 1254 и брой кандидати за кметове на кметства 5041, брой кандидати за райони - 463 и брой на кандидати в кметства, само с един кандидат - 392. Общини, в които има само един кмет на община са 5, уточни говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Александър Андреев.
Чуйте повече в звуковия файл.
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...