Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквания на избирателите от районните кметове

| обновено на 27.10.19 в 18:01
Снимка: БГНЕС
Отговорен кмет, който познава и се интересува от проблемите на квартала искат в район “Овча купел”. Хората се надяват на промяна към по-добро в кв. “Овча купел”. Една от очакваните промени е да се промени паважната настилка по ул. “Любляна”, да бъдат направени повече тротоари, както и да бъде изградена нова детска градина. 


В район Витоша се надяват на мерки за по-чист въздух, както и да бъдат подобрени пътните настилки и да има повече тротоари. Освен това искат и да бъдат подобрени парковете. За родителите разбира се, приоритет са обновяването на училищата, които да бъдат с подобрена материална база, а детските градини да бъдат повече.


В района на “Женския пазар” хората очакват също промяна на статуквото и София да стане по-чиста, по-благоустроена. Не са малко обаче и хората, които казват, че няма да гласуват. По-възрастните хора очакват да има промяна за техните деца и внуци.


В Своге гласуват, за да се развива града. Искат да има нови предприятия, да се развие икономиката и спорта. Отново мотивация за гласуването е да има бъдеще за младите хора и за малките деца. Промяната трябва да започне от младото поколение, което да не бяга в чужбина, а да търси възможност за развитие в града.


Повечето хора, гласуващи в район "Лозенец", искат промени и подобрения. В анкетата пред Лилия Герчева не пропуснаха възможността и за конкретни предложения - за инфраструктурата и пътните знаци, за чистотата на въздуха и дори за човешките взаимоотношения.


В Студентски град анкетираните от Елмира Джома посочиха специфични проблеми, като пренаселените квартали - с много сгради и автомобили, бездомните кучета и като цяло - неособено приветливата атмосфера. Пожелаха си млад и способен кмет.


В Ихтиман Мария Бояджиева се натъкна на не много претенциозни хора. И все пак някои признаха, че по пътищата в града има дупки, които е по-добре да ги няма.


В още една анкета в Своге Луиза Лазарова провокира с въпроса какво гражданите могат да направят за общината.


В зеления зелен район "Витоша" влизат кварталите Симеоново, Драгалевци, Бояна, Княжево, Павлово, Бъкстон с Манастирски ливади - Запад и селата Владая и Мърчаево.
Хората там, които имат право да дадат своя глас, са 53 159 и избират между 15 кандидати за районен кмет.
Какви са нагласите на гласоподавателите от планинските квартали на столицата и съответно очакванията им към местната власт - това проучи с анкета Антония Руменова в "Драгалевци" и "Бояна". Някои от жителите отбелязаха, че районът е станал прекалено голям, на места все още липсва канализация, трябва да се спре презастрояването, да се пусне лифтът, а инфраструктурата - да се подобри.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детайл от Портрет на Гауденц Б. Руф, 2002, Урош Джурич (р. 1964), Сърбия

Дарение на швейцарски посланик показва "Изкуството да колекционираш време"

Произведения на съвременното изкуство от България, Сърбия, Черна гора и Хърватия са включени в експозицията " Изкуството да колекционираш време / Дарението на Гауденц Б. Руф", представена в Националната галерия "Двореца" . Работите са жанрово разнообразни, както и като подход и използвани материали – живопис, фотография, обекти и видео,..

публикувано на 29.07.25 в 12:29
Кадър от „Спаси домата“

Вкусният градински домат – символ и арт провокация към промяна

Какво се случва, когато климатичните теми срещнат креативността на младото българско кино ? Един от смислените отговори дава Visions for Change – нова филмова инициатива, която превръща предизвикателствата в изкуство и вдъхновение за действие. А първият резултат вече е налице и е достъпен – това са 5 авторски късометражни филма ,..

публикувано на 29.07.25 в 10:39

11% ръст на туристите в София и над 2 пъти повече туристически данък

През първото полугодие на 2025 г. София отбелязва 11% ръст на туристите в сравнение със същия период на 2024 г., отчитат от Столичната община. За периода януари - юни градът е посетен от над 647 хил. туристи. Това показват данните на общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia). 61% от посетителите са чужденци, 39% – българи...

публикувано на 29.07.25 в 09:03

Кв. "Илиянци", "Враждебна" и в.з. Габаро Азмата – с нарушено водоснабдяване

Във връзка с диагностика на уличен водопровод на бул. "Ботевградско шосе", кв. "Враждебна" , от "Софийска вода" предупреждават, че на 29 юли (вторник) се налага спиране на водоподаването  от 9:00 до 17:00 часа в района между: бул. „Ботевградско шосе“, ул. 8, ул. 55, ул. 58. Заради изграждане на сградно водопроводно отклонение по ул. "Лешникова..

публикувано на 29.07.25 в 07:45

Нахлуващ хладен въздух ще направи юлските температурите приятни

Днес от северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през втората половина на деня и над източните. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия и за градушки. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 29.07.25 в 07:15
Питбулите не бива да се пускат свободно. /Снимката е илюстративна

Столичен инспекторат: Предприети са мерки по сигнала за питбула в "Люлин 4"

След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в  "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..

публикувано на 28.07.25 в 18:07