Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солун - очарователен град, с богата история

Снимка: solunbg.org

На 300 км южно от София се намира един очарователен град, с богата история, преплетена в културата ни и дълбоко вградена в историческата памет на българите. Става дума за Солун, вторият по големина град в Гърция. Много българи често минават покрай него на път към прекрасните гръцки плажове.

“В Солун човек трябва задължително да се разходи по крайбрежната улица, както и разходка из стария град, между прекрасните малки стари византийски църквички и ако може в неделя сутрин да чуе някоя литургия. Може също така да се качи на крепостната стена, която е на върха на хълма и да погледне към целия град и солунския залив, защото това е незабравима емоция - да видиш морето, огряно от слънцето", разказва доц. д-р Юра Константинова от Института за балканистика с център по тракология към БАН.

"Символът на Солун е Бялата кула или Кървавата кула, както е истинското ѝ име, което е било забранено в края на XIX век от султан Абдул Хамид, защото не е искал името му да се свързва със жестокости", допълва д-р Константинова, която е ръководител на научния проект "Солун и българите: история, памет, съвремие".
Солун е същински музей на открито на раннохристиянското и византийското изкуство. През 1988 година ЮНЕСКО определя като част от световното наследство маршрут от 15 културно-исторически забележителности - архитектурни и религиозни паметници. 

За съжаление много от важните исторически обекти в града са заличени и днес не могат да бъдат видени. По тази причина от Института за балканистика към БАН събират запазени снимки, пощенски картички и картини, изобразяващи някои от вече несъществуващите паметници в града, за да се съхрани визуално миналото му. 

Екипът по проекта "Солун и българите: история, памет и съвремие" подготвя колективна монография, която скоро ще бъде представена пред публиката. Можете да следите сайта на проекта за актуална информация и предстоящи събития. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36