Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде в София

"Тя, той и още двама-трима"
Снимка: https://www.salzaismyah.bg/

ДЕН НА БУДИТЕЛИТЕ

Столичната библиотека отбелязва 1 ноември с документалната изложба „Първи будители на българския род“ - графики на проф. Петър Чуховски: „Св. Иван Рилски“, „Св. Патриарх Евтимий“, „Св. Паисий Хилендарски“, „Св. Константин Философ“, „Черноризец Храбър“, „Поп Богомил“, „Св. св. Кирил  и Методий“ и „Св. Седмочисленици“, дарение от съпругата (Мария Чуховска) на известния български художник и преподавател в НХА. За първи път ще бъде представена книгата от Николай Райнов „Богомилски легенди“ 1912 г. Посетителите ще научат интересни данни за Черноризец Храбър от „История на българската литература“ от Димитър Маринов, 1887 г. Откриването е в 11.00 часа.

ТЕАТЪР

"Възгледите на един учител за всеобщата просвета" започва в 20.00 часа в зала 1 на НДК. С много хумор и талант (на актьор, танцьор, музикант...) Камен Донев ни представя вижданията си за образованието в днешното консуматорско общество. Кара ни да усмихнем и посмеем много, да се натъжим малко, да се замислим от време на време и да си тръгнем едни такива - променени...

С комедията "Тя, той и още двама - трима" можете да се забавлявате на Открита сцена ( "Сълза и смях" ). На сцената излизат Аня Пенчева, Тончо Токмакчиев, Александър Кадиев, Кирил Ефремов, Ненчо Илчев, Тихомир Благоев. Началото е в 19.00 часа.

"Развратникът" от Ерик-Еманюел Шмит можете да гледате от 19.00 часа в Театър "София". В главните роли са Лилия Маравиля и Ириней Константинов.  Пиесата проследява един ден от живота на френския философ Дени Дидро. В този ден мислителят трябва да напише есето „Морал“ за своята „Енциклопедия“. Ерик-Еманюел Шмит също е философ по образование, има най-високата степен за преподавател по философия, като освен пиесата „Развратникът“ е посветил на Дени Дидро и докторската си дисертация.

Спектакълът на Лилия Абаджиева "Защото на мама така й харесва" е предложението на Театър "Възраждане". Представлението е от 19.00 часа в зала "Надежда". Участват Лилия Абаджиева, Донка Аврамова - Бочева, Лили Шомова, Мариана Жикич, Анатоли Лазаров, Боян Младенов, Георги Златарев, Йордан Ръсин, Свежен Младенов

"Ритъм енд блус 1" предлага Малък градски театър "Зад канала" от 19.00 часа. Участват Христо Мутафчиев, Филип Аврамов, Петър Калчев, Стела Стоянова, Йорданка Илова, Симеон Бончев, Албена Михова, Явор Каров, Жени Александрова, Венцислава Стоилова, Стоян Младенов

Народният театър "Иван Вазов" показва "Хъшове" на голямата сцена от 19.00 часа. Постановката е на Александър Морфов. В ролите: Валери Йорданов, Руси Чанев, Валентин Ганев, Рени Врангова, Валентин Танев, Захари Бахаров, Христо Мутафчиев, Пламен Пеев, Деян Ангелов, Дарин Ангелов, Димитър Рачков, Владимир Карамазов, Деян Донков, Теодор Елмазов, Даниел Рашев, Христо Петков, Иван Юруков и др.

ИЗЛОЖБИ

Изложбата "Малки победи" в галерия "Аросита" събира образите на Антон Терзиев, които са част от един свят, без да съжителстват заедно. Те се движат по различни повърхности, в различно време от деня, имат да ви кажат различни неща. Някои от тях реализират себе си чрез най-деструктивните си черти, други ги превъзмогват с различна скорост и поглеждат към изхода. В работата си Терзиев сякаш намеква, че най-трудно е бягството от личните страхове, от опцията да нараниш, да превърнеш гнева и разочарованието в съзидателна сила. Откриването е в 19.00 часа

МУЗИКА

Съюзът на българските музикални и танцови дейци и „Кантус фирмус“ ще присъдят национални награди „Кристална лира“ за ярки постижения в музикално-изпълнителското и танцовото изкуство. За лауреатския приз „Кристална лира“ се състезават 70 участниици от цялата страна в 17 категории. Гала спектакълът по връчването на наградите ще се проведе от 19.00 часа в залата на Софийска опера и балет.

В Деня на народните будители Софийският духов оркестър ще изнесе концерт в зала „България”. От 19:00 часа публиката ще се наслади на изпълнения под диригентството на Юли Дамянов и Васил Делиев. В програмата са включени произведения от Фр. Чезарини, Н. Римски-Корсаков, П. Итуралде, Л. Андерсън, Ю. Дамянов, В. Делиев, Г. Пучков, М. Левиев, Ж. Леви. Водещ ще бъде Лилия Големинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34