Затова тази вечер в зала България програмата е пълна с хубава музика, изненади и премиери. За тях в сутрешното ни Радиокафе разказва другият диригент на Софийския духов оркестър Васил Делиев. Една от ключовите фрази е Парад на солистите - така се нарича една от творбите, които ще бъдат изпълнени (от руския композитор Генадий Пучков, пълна с музикални шеги), но същевременно всички солисти тази вечер са от състава на оркестъра (с две малки, много интересни изключения).
Сред първите изпълнения за България са "Концертът за обой и духов оркестър" от Николай Римски-Корсаков със солист Вартан Ананян, както и "Български танци" от (забележете) швейцарския композитор Франко Чезарини - "написано е през 2006, като той много умело е подбрал, съчетал и оркестрирал за духов състав цитати от известни български народни песни".
Изненадите продължават с "Рондо ала траки" от Васил Делиев. Реално и двамата диригенти имат и своя авторска творба в концерта - от страна на Юли Дамянов това е Блус в 13, която ще звучи след знаковия Блус в 9 от Милчо Левиев. Разбира се, ще се отдаде почит и на Панчо Владигеров (знаете, тази година честваме 120-годишнината от неговото рождение). А малките изключение сред солкстите са свързани с името на един... нотариус, "когото обаче ние наричаме колега, защото дълги години е свирил на кларинет и саксофон професионално, а творбата, която ще изпълни, а именно "Малък чардаш" от Педро Итуриалде, е много виртуозна и често се свири по конкурси" - разказва Васил Делиев. И да не забравим - Clarinet Candy за 4 кларинета и оркестър със сериозни оркестри - двамата братя Гемижеви (Цветомил и Невилян), Илия Илиев и Стефан Стефанов.
Музикалният празник е гарантиран!
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..