Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклорни или копирани от холивудските филми – нека има повече сватби

Снимка: Архив
Карнавалите и колорита на костюмите и маските у нас и по света - тази седмица това е фокусът на „Радиоприемница“.

В този контекст не бива да пропускаме и сватбите със своята характерност на ритуали и костюми, облеклото на различните участници.
Какви се тенденциите напоследък? Сватба в народна носия или с класическа бяла рокля?

Традиционна българска сватба или реплика на ритуал от някой филм?
Какъв е изборът на младоженците днес?

Събеседници са сватбените агенти Мария Липчинска и Моника Димитрова, както и етномузикологът и фолклорист към БАН доц. Веселка Тончева.

Сватбите отново са на мода. Хората много се женят – акцентираха с усмивка сватбените агенти. – Още има почитатели на съжителството на семейно начала, но все повече бракове се регистрират през последните години.

Като че ли се завръща традицията да се вречеш на някого, да искаш да останеш дълго или цял живот с него, да сложиш халка на пръста му…

Забелязва се привнасяне на елементи от западните традиции при сключване на брак, но сватбените агенти не виждат нищо лошо в това. Филмите очевидно влияят на децата, които растат и в един момент – те вдигат сватба. В същото време има традиционни български детайли в ритуала, които неизменно присъстват: разчупването на питата, народните хорá …

Западното влияние е от близо 90-100 години, допълни доц. Веселка Тончева. Бялата сватбена рокля не е „откритие“ от последните години. Въпреки народните танци, обаче сватбата днес е по-скоро в друг план, не в рамката на традиционното, фолклорното. Във фолклорната култура елементите и действията, обредните предмети и символиките са много повече. Съвремието е редуцирало много от тях. Богатството на чисто българския традиционен ритуал е свързано и подчинено на благопожеланията към младото семейство – за щастие, за деца, за дълъг семеен живот… И вярата играе съществена роля – ако нещо не се направи по правилата – бъдещото благополучие се поставя на карта… Днешната сватба е много по либерална, позволява много повече импровизация.

Мария Липчинска и Моника Димитрова допълват, че понякога днешните младоженци избират тема, която доминира по време на сватбата – ретро, великият Гетсби, или цветова, на която се подчинява аранжирането на украсата, цветята, менюто… Може да изберат екзотично или дори екстремно място, за да бъде по-запомнящо преживяването.

Предпочитанията са за летни сватби, понякога дори и по вечерно време. Но колкото по-неочаквано е времето или мястото (море, планина, под вода, във въздуха), толкова е по-широко полето за импровизация.

Нека има повече сватби, независимо дали фолклорни или „бели“ - пожела доц. Тончева. За българина отколе сватбата е ключов момент в живота. Изборът на партньор, на спътник е от изключително знамение за възпроизводството и продължение на рода. Огромният информационен поток и интернет сякаш ни накара да търсим и да се върнем към себе си. Преоткриваме традициите с нови очи…

Разговора с Мария Липчинска, Моника Димитрова и доц. Веселка Тончева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15