Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 150 български апарата са участвали в космически мисии

Над 150 изследователски апарата, разработени от български учени, са намерили приложение в космически мисии. Наред с това, че сме водещи в производството на космическа храна и сме изпратили двама астронавти, България има поводи за гордост. Това отбеляза проф. Румен Недков - директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, по време на тържественото си слово по повод 50-годишнината от създаването на института.

Част от изследователските прибори, както и непубликувани до момента снимки, направени от първия български космонавт Георги Иванов, са изложени във фоайето на БАН и могат да бъдат видени до 12 ноември.

Институтът за космически изследвания и технологии на БАН посреща юбилея си с участие в редица международни проекти, свързани с приложни изследвания в областта на физиката на Космоса, дистанционните изследвания на Земята и планетите и аерокосмическите технологии. Институтът си партнира в 7 проекта с Европейската космическа агенция. Един от тях е участието на българския апарат - “Люлин”, който измерва т. нар. „тъканно-еквивалентна доза“ на радиационно облъчване на астронавтите при бъдещ полет до Марс.

Първата част на мисията се състои именно в измерването на радиация от Земята до Марс, като в момента спътника, на който се намира българския апарат, се движи около орбитата на Червената планета. Всекидневно уредът изпраща актуална информация, а най-късно до август 2020 е планирано и кацането на платформа на Марс, на която има още един такъв прибор, който вече ще даде данни за радиационното облъчване на повърхността на планетата.

Проф. Цветан Дачев, член на българския екип, разработил уреда “Люлин” е  създател и на индивидуалните дозиметри, с които астронавтите на Международната космическа станция (МКС) следят радиационното облъчване, на което са изложени.

Тези апарати, както и други достижения на българските учени, могат да се видят в специалната изложба за 50-годишнина на Института за космически изследвания и технологии, подредена във фоайето на БАН. Посетителите могат да видят космическата оранжерия „Свет“, каза зам.-директорът института доц. Георги Желев.

Наред с експозицията, посветена на юбилея на Института за космически изследвания и технологии на БАН, на която може да се види и скафандъра на космонавта ни Александър Александров, е достъпна и съпътстваща изложба със  снимки от личния архив на първия ни космонавт Георги Иванов, които той прави по време на полета си през 1979 г. Тези фотографии ще бъдат дарени на български училища, след приключването на изложбите, които са достъпни за желаещи да се докоснат до Космоса до 12 ноември включително.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

София черпи опит от италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование

До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..

публикувано на 17.01.25 в 17:23
Музикантът Ангел Демирев

Музикантът Ангел Демирев с премиера на дебютен албум “Revelations”

Музикантът и композитор Ангел Демирев представя първия си солов албум “Revelations” (заглавието идва от The Book of Revelation - Откровение на свети Йоан Богослов или още Апокалипсис - заглавието на последната книга от Библията - бел. ред.). “Подготвям нова програма. Интензивен период е, тъй като предстои официалната промоция на новия албум,..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

Обзор на седмицата: България има редовно правителство, Сарафов остана главен прокурор

На финала на една наситена със събития седмица ето кои бяха  акцентите от изминалите дни . В сряда, 15 януари,  президентът Румен Радев връчи мандат на Росен Желязков, който беше посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател . Връчването на мандата стана почти два месеца и половина, след като се проведоха предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 17.01.25 в 16:17

Истории за радиото в навечерието на 90-годишнината му

Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е..

публикувано на 17.01.25 в 16:06

“Разговор Безкраен. Проектът: Македония”- едно представление, вдъхновено от политиката

“Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите” с този цитат на Гоце Делчев започна участието на актьорите Иван Тодоров и Игор Дамянов, които в “Радиокафе” представиха пиесата “Разговор Безкраен. Проектът: Македония”- едно представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между България и..

публикувано на 17.01.25 в 15:43

Тео Чепилов от Лос Анджелис: Работен ден е, а улиците са празни

Всички улици са празни, а е работен ден, винаги това е показвало, че нещо не е наред, каза пред Радио София българският сценарист Тео Чепилов, който живее в обхванатия от безпрецедентни пожари Лос Анджелис. Той сподели, че се е прибрал от Сан Диего в Лос Анджелис заради започнат проект, по който работи. Евакуирал се е със семейството си в..

публикувано на 17.01.25 в 15:25
Сиана Колибарова и Валентина Стоева

Книгата “Жени, лишени от търпение” и конференцията, която провокира

На 23 януари ще се проведе конференция “Момичета с мисия: Образование”. Форумът предоставя платформа за обмен на добри практики и създаване на нови партньорства между институции, културни оператори, медии, неправителствени организации и бизнеса, които да работят заедно за устойчиво бъдеще, в което всяко момиче има шанс да реализира потенциала си...

публикувано на 17.01.25 в 15:11