Гост в рубриката днес е инж. Любомир Качамаков - председател на Областното представителство на КСБ-София, вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC). Той не скри гордостта си от приноса на строителите в промяната, разхубавяването на София, в това тя да става все по-привлекателна за живот и работа.
2019 г. се очертава като много добра за строителния бранш, статистиката сочи ръст от над 17 процента. Реализираните от софийските строители множество обекти от различен мащаб дават всички основания да определим отминаващата година като успешна и за ОП София.
През годината комуникацията на централно и местно ниво беше много динамична, и тук използвам случая да благодаря на МРРБ и на Столичната община за добрия диалог, като се надявам, той да продължи и да постигнем още по добри резултати.
Като един от най-големите успехи на Областното представителство мога да посоча, че ние наистина поставихме на вниманието на бранша цифровизацията и въвеждането на BIM (строително информационно моделиране) технологиите. Аз съм убеден, че това е бъдещето на сектора. Това ще ни помогне да повишим производителността на труда в нашите дружества и да бъдем конкурентни. Дигитализацията ще бъде основен приоритет пред Областното представителство и през предстоящата година.
Дигитализацията е процес, който в световен мащаб се развива главоломно. На европейско ниво това е и един от приоритетите на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC). Темата е изключително важна не само за бранша, а и за възложителите и инвеститорите като цяло. За никого не е тайна, че има проблеми, които са в резултат от лошите проекти. За съжаление всички винят строителите, а никой не казва каква е ролята на проектанта и строителния надзор.
Дигитализацията и тук може да даде решение. Визуализацията прави много разбираем всеки процес, който искаш да обясниш. Чрез нея много лесно може да се покаже и да се разясни проблем дори на хора, които не са специалисти, а би следвало да вземат решения. Например кметове, министри, зам.-министри. Това каза днес в рубриката „Код: Строител” инж. Любомир Качамаков. Той подчерта, че цифровизацията ще даде рамка, правила, валидни за всички участници и до голяма степен ще премахне субективизма в интерпретациите и в оценяването на обектите.
За повече информация по темата чуйте цялото интервю на Анелия Торошанова с инж. Любомир Качамаков.
Любомир Качамаков е роден в София. В областта на строителството започва работа през 2001 г. От началото на 2016-а управлява фирма КОМАНС, която е създадена през 1990 г. и е сред учредителите на Камарата на строителите в България (КСБ). Компанията притежава удостоверение за вписване в ЦПРС с номер 4, т.е. това е четвъртата фирма, записана в регистъра на Камарата.
От 2010 г. участва в управлението на КСБ като член и зам.-председател на Областния съвет на ОП-София. От 2013 г. е избран за член на Управителния съвет на КСБ. От 2016 г. е член на Изпълнителното бюро на Камарата. През 2018 г. е избран за председател на ОП-София, като поема поста от инж. Илиян Терзиев, който е избран за председател на организацията. На 8 октомври т.г на Общо събрание на ОП-София е преизбран за нов 3-годишен мандат.Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..