Мина време, откакто не сме си писали, драги мои… Но нали помните една предишна страница от Дневника, в нея обсъдихме мъжеството понякога да избереш да мълчиш.
В съзнанието ми бързо изниква една мисъл от недостижимия поет Коста Павлов:
Имам чувството, че сега никой не слуша - всички говорят. Обидно ми е да се надвиквам. При надвикването човешката физиономия се изкривява, придобива неавтентичен характер, появява се нещо вторично.
Не че сега имам какво толкова важно да ви кажа, приятели. Трябва да си останем честни все пак…
Не сме информационна агенция, а Дневник, в който от време на време си пишем истории. Лични истории.
Сега на първо време бих искала да ви поздравя (нали сте забелязали колко рядко го правим) с поезия. Ще го сторя през един изключителен полски автор. Един от тримата най-големи: Чеслав Милош, Збигнев Херберт, Адам Загаевски.
На български език излезе едно безценно издание от Збигнев, поезия в проза. Ето едно парче от него:
СЕДЕМТЕ АНГЕЛА
Всяка сутрин идват седемте ангела. Влизат, без да почукат. Един от тях с внезапно движение изважда сърцето ми от гърдите. Долепя го до устата си. Същото правят и другите. Тогава крилата им се стопяват, а лицата им от сребърни стават пурпурни. Отиват си, тропайки тежко с дървените обувки. Сърцето ми оставят върху креслото като празно гърненце. Цял ден трябва то да се пълни, за да не си отиват ангелите на другата сутрин сребърни и крилати.
Ето така прави голямата поезия, драги!
Оставя ни поразени от картината и извиканите собствени емоции. Тя пълни един съд с чувства, желанието той да не остава празен и да се грижим за него ни приближава една идея по-близо до божественото
Днес всъщност почитаме Архангел Михаил…
Все пак някой трябва да извади душата ни и да се погрижи за нея…
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..