Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Димитрова: В обществото ни нуждата от правдоподобна информация е все по-належаща

На обществените комуникации и рекламата е посветено тази седмица предаването “Радиоприемница”. Как влияят на обществото, как го променят, докато те самите търпят развитие? - за всичко това ще става дума до края на седмицата.

"Пиар (от англ.ез. PR - public relations или връзки с обществеността - бел.ред.) професията е една от най-дискутираните в днешно време и в позитивен, и в негативен план", казва Екатерина Димитрова - член на УС на Българската асоциация на пиар агенциите и изпълнителен директор на една от водещите пиар агенции у нас. "В негативен план, защото когато се случи нещо лошо или има неправилна комуникация, първият, към когото се насочва атаката, е пиар специалистът".

От друга страна, на младите хора им се струва атрактивно да работят в сферата на комуникациите. Тази професия става толкова популярна, защото “в обществото ни нуждата от правдоподобна информация е все по-належаща. Правилно поднесена към правилната публика, открита и ясна. Това дойде и с бума на дигиталното пространство, и с бума на фалшивите новини, и развитието на технологиите. Професията придобива все по-голямо значение, защото всеки има нужда информацията да бъде преведена на точния език и да бъде насочена правилно", обяснява пиар експертът.

Добрите пиари имат история, опит, задълбоченост и познаване на пазара и заобикалящата среда. “Един пиар не може да си  позволи да бъде повърхностен”, допълва тя. Освен опит е нужна и отговорност при създаването и поднасянето на информация по подходящ начин, така че да постигне целите си и да бъде максимално открит и прозрачен.

Според Екатерина Димитрова не бива да бъде подценяван интелектът на публиката, защото хората са интелигентни и никой не приема с лека ръка една невярна, но лустросана информация. Друга тенденция е, че пиарите вече работят директно с мениджърите, а не с техните маркетингови отдели. Освен това мениджърите в България вече се вслушват и в мнението на експертите, включително и на пиарите.

Предприемачите също работят върху себе си - по отношение не само на професионален напредък, но и на развитие на емоционална интелигентност, емпатия и са склонни да се вслушат в съветите на пиарите. Освен това се доверяват и на анализ. Важното е да има спойка между пиар агенцията и мениджъра, с който се работи. Трябва да се спазват и морално-етичните кодекси като честност, откритост, прозрачност, коректност, не обслужване едновременно на две компании с конкурентен интерес и др.

“Едно послание, за да има ефект, трябва да докосне по някакъв начин публиката, към която е насочено. Трябва да уцели тези опорни точки, които са важни за реципиента на посланието”, казва експертът. Според нея, в днешно време, комуникацията е една активна обратна връзка.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06