Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Аламанов: Хората трябва да разберат, че силата е в тях

Последните избори показват, че българите се научиха да изискват

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова
Политическият пиар, като част от сферата на комуникациите, е във фокуса на днешното предаване “Радиоприемница”.

Пример за политик, който умее да общува със своите избиратели е премиерът Бойко Борисов, който успява в почти всяка ситуация да намери някакъв начин с човек от съответното населено място да поговори, да каже нещо, да общува, обяснява комуникационният експерт Любомир Аламанов.

Разбира се, има и много политици, които не умеят да общуват. Политическата класа не обича да слуша понякога консултантите си по комуникации, но времето показва дали са прави или не.

Според Аламанов кампанията за местните избори е била интересна, с цялата пъстра картинка от комуникационни инструменти, които са използвани - от класическа кампания с билбордове и клипове, до модерна кампания - със социални медии и раздвижени инфографики.

“Хората сякаш пораснаха. Хората се научиха да изискват. Самата кампания започна вяло и кандидатите в София решиха, че могат да се оправят със стандартна, класическа кампания, но хората изискаха от тях да отидат на място”, коментира експертът. Пример за това е кметът Йорданка Фандъкова, която през последните две седмици е променила кампанията си. Аламанов каза също, че кампаниите винаги започват с месеци по-рано и вече тече кампанията за парламентарните избори.

Социалните медии ще заемат все по-съществено място в предизборните кампании, защото идват нови поколения, които изискват нов тип комуникация. Те обаче са само комуникационен инструмент, един от многото, с които трябва да се работи в една кампания, за да се достигне до повече хора.

“Социалните мрежи развиха хората. Те дадоха възможност на всеки човек да търси активно информация. Дадоха му възможност да иска и да пита. Направиха хората много по-активни”, ако политиците неглижират това, ще загубят. Социалните мрежи са много добър инструмент “за слушане”, "за усещане на пулса” на маса хора. Това търсене на информация, създава вакуум, който ако не се запълни с експертно мнение, се запълва с неистини.

Има и политици, които работят добре в социалните мрежи, пример за това е Борис Бонев от “Спаси София” и неговата активна кампания в мрежата. Страницата на Фандъкова също е добър пример за добра работа на екипа на столичния кмет. Има и други политици, които са с добри, активни профили в социалните мрежи.

“Политическият пиар трябва да продължава непрекъснато, защото самите политици трябва да знаят, че са постоянно под вниманието на хората, защото са избрани, за да правят някакви политики, да представляват хората, да взимат някакви решения за нашето общо бъдеще и затова те трябва да комуникират непрекъснато, не е само по време на избори”, казва Аламанов.

Последната кампания за местните избори е била толерантна и е спазен добрият тон, смята Аламанов. “В София запазиха професионално поведение и яко си подхвърляха закачки един към друг на ниво проекти, ниво политики, не влязоха на лично ниво. Хората все пак вярват на политиците, смята той.

“Хората разбират, че смисълът на демокрацията не е да стоят вкъщи и да ругаят, а да отидат и да дадат гласа си. Това показва, че поне вярват в процеса. От тук нататък предстои много работа. Всички ние да разберем, че демокрацията не е еднократно състояние.

Демокрацията е непрекъснат процес и то процес на наша лична отговорност, за всяко решение, което взимаме всеки ден. Хората трябва да разберат, че силата е в тях, но не защото гласуват веднъж на 4-5 години, а защото всеки ден могат да свалят всеки политик. Ако довечера 500 хил. човека излязат на улицата, те могат да свалят всеки един политик”.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15