От спецификите на съвременния пиар през характеристикате на рекламния бранш и прогнозите за развитието му - в комуникационната седмица “Радиоприемница” стига до силата на социалните кампании.
Гост по темата е директорът на Българския дарителски форум (БДФ) Красимира Величкова. Сред постиженията на организацията е създаването и поддържането на единния дарителски номер (DMS), публикуването на енциклопедия за дарителството, фотографски конкурс и наградите Най-голям корпоративен дарител.
Преди 10-15 години гражданските организации, които работеха за важни каузи, смятаха, че когато нещо е добро, то за него ще се чуе от самосебе си – отбеляза Красимира Величкова. – Сега и тези, и донорските организации са по-напред в мисленето и разбиранията си за ролята на разказването на тези каузи.
Каузите привличат съмишленици. Компаниите, заставайки зад каузи пък привличат клиенти, лоялни служители и партньори. Средата се променя. Със сигурност обаче може още много да се направи.
През 2018 г. компаниите са направили дарения в размер на около 37 млн. лева, уточни директорът на БДФ. Спрямо 5-6 години по-рано има спад. Положителното е, че голяма част от компаниите вече мислят по темата по-стратегически. Те търсят кауза, която е обществено легитимна и да е осъществена с легитимен партньор. Да бъде важна за повече хора, да бъде свързана с техния бизнес, за евентуалните клиенти или служители. Мотивация идва и от това, че освен върху обществото, това се отразява и на устойчивостта на съответната компания.
Най-подкрепяни са дейности, свързани с образование и с младите хора, а също така - екология и култура.
Организациите и хората, които набират средства през единния дарителски номер (DMS) вече са около 200, допълни Красимира Величкова. Годишне през номера се събират около 1 милион лева. Включват се и каузи, защото DMS вдъхва доверие у дарителите.
Директорът на БДФ съобщи, че е изготвен текст за промяна в законодателството, с която да се разграничи продуктовото позициониране и рекламата от изброяването на имена на фирми при информационни поводи в електронните медии – така, че всички страни да имат полза от тази информация. Понякога самите журналисти и юристи се презастраховат, за да не би евентуално да бъдат санкционирани…
Днес следобед (16 ч) на церемония в президентството Българският дарителски форум ще връчи своите годишни награди за най-голям корпоративен дарител. Категориите са: Най-добра дарителска програма; Най-устойчива дарителска програма; Най-щедър дарител; Най-голям обем финансови дарения; Най-голям обем нефинансови дарения; Най-голям принос чрез доброволен труд на служителите; Най-сполучливо партньорство.
Специалната награда за личност със значим принос за развитие на дарителството в България тази година се присъжда на семейство Робърт и Нели Гипсън.
Чуйте разговора на Катя Василева с Красимира Величкова.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..