Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Георгиев: Докато работя, винаги мечтая

Кметовете трябва да намират практичните решения на момента - твърди преизбраният от гражданите на Самоков за още един мандат

Кметът на Самоков Владимир Георгиев
Снимка: samokov.bg
Първата ни регионална спирка е в Самоков. На 55 километра от София и на 10 - от Боровец. Първата печатница, първото списание (Любословие), първата кибритена фабрика в България - всичко това се е случило именно тук. Но сме дошли да говорим по-скоро за бъдещето с кмета Владимир Георгиев, който започна своя трети мандат, за втори пореден път избран още на първи тур.
Имат ви доверие явно хората - това казвам аз, а той веднага отговаря, че колкото повече си в местната власт, толкова повече са отговорностите. Повече са и знанията и сигурността за посоката, в която трябва да се върви. "Знаем какво и как да работим" - лаконичен е Владимир Георгиев, който е юрист по образование, а преди да стане кмет, е бил и общински съветник. Казва, че докато работи, мечтае. И с времето мечтите стават по-големи. "Но е трудно, защото сме част цялостната картина - на България, на Европа. Няма как да сме далеч от общите проблеми - демографска криза, безработица, по-нисък стандарт. Но пък именно ние, кметовете, сме най-близо до хората, знаем техните проблеми, сблъскваме се с тях всеки ден и трябва да намерим практическо решение сега, на момента" - обяснява Владимир Георгиев. 
Самоков е четвъртата най-голяма община в България и най-обширната в Софийска област, и като население, и като територия. Всеки град, всяко селце е със собствен чар и характер, а и хората са различни. И тези глобални времена това трябва да се пази, убеден е Владимир Георгиев. "По отношение на традициите има голямо възраждане. Хората се обединяват и възстановяват изоставени параклиси, много е мотивиращо" - казва той. Именно това е една от посоките за Самоков - запазването на традициите, не само защото различните фестивали привличат и повече туристи, а и заради самите нас. 
Стигаме до темата за демографията. За разлика от други кметове на населени места, които са близо до голям град и се оплакват, Владимир Георгиев вярва, че това е по-скоро възможност и е нормално един млад човек да замине да учи в университет и след това по-трудно да се завърне. "Важно е да показваме отношение към младите - заявява той, - да има места, които да посещават, добри детски градини, сигурност и качествено здравеопазване".
В Самоков има общинска болница, която "поне не е в тежко финансово състояние". За да е така, са направени много неща. Всяка година общината поема обучението на три момичета, които искат да станат медицински сестри, които след като завършат, са задължени да се върнат да работят в самоковската болница, която пък е превърната в обучителен център за лекари и в момента тук има петима доктори от различни държави. Има и корпус с ведомствени жилища, безплатни за лекарите, който дойдат да работят в Самоков. 
Иначе в града има 9 училище, включително едно спортно. Проблеми с детските градини няма, но групите са твърде големи и трябва да се мисли по въпроса. Но пък младите семейства искат все по-отрано да оставят децата си, така че ще са необходими повече ясли. 
Едно от нещата, с които Владимир Георгиев се гордее, е че почти целият Самоков е газифициран, както и абсолютно всички хотели в Боровец. Затова и тук нямат проблемите на други зимни курорти, въздухът е чист, а са намалени и злоупотребите с дървен материал.
Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30