Жребият отреди България да играе с Унгария в баража за Евро 2020. Мачът ще се играе на националния стадион „Васил Левски“ на 25 март 2020 г. Ако нашите победят в този мач, ще се изправят на финала срещу победителя от двойката Исландия-Румъния на 31 март 2020 г., отново в София. При класиране за Евро 2020, България ще попадне в група C или в група F. Ако сме в група С, ще играем срещу отборите на Украйна и Холандия. В група F пък ще гостуваме на Германия. Това ще стане ясно на жребия, който ще се тегли на 30 ноември т.г.
България попадна в поток А, където бяха изтеглени от Ангелос Харистеас. Тази възможност се отреди на нашите национали след като Уелс победи Унгария и се класира директно за Евро 2020, освобождавайки място в потока. Тъй като поток Б беше запълнен, то ние имахме шанса да попаднем в по-лесния поток. Така и стана. Другият вариант беше да останем в Поток С, където щяхме да гостуваме на Шотландия и при победа да се изправим срещу победителя от двойката Норвегия-Сърбия. В крайна сметка, получихме невероятен шанс да се класираме на голямо първенство за пръв път от 2004-та година насам.
В квалификациите Унгария беше в една група с Хърватия, Уелс, Словакия и Азербейджан. „Маджарите“ победиха на два пъти Азербайджан и по веднъж Хърватия и Уелс, стартирайки с 9 точки в първите 4 кръга. В крайна сметка, загубите от Словакия на два пъти и веднъж от Хърватия оставиха всичко да се реши в последния мач срещу Уелс, където унгарците загубиха като гости с 0:2 във вторник 19.11.2019 г.
Можем ли да победим Унгария и да стигнем до финал?
Задачата никак не е лесна. На теория получихме невероятен шанс да се класираме напред, но имайки предвид играта на националния отбор в този квалификационен цикъл, по-скоро отговорът е „не“. В рамките на по-малко от година се смениха цели трима треньори. Първо започна Петър Хубчев, който записа две равенства с по 1:1 срещу Черна гора в София и в гостуването на Косово. След него дойде Красимир Балъков, който записа 4 загуби и само един равен. Загубихме от Англия на два пъти, като англичаните ни вкараха общо 10 гола, два прибавиха чехите и още три получихме от Косово, и то в София! За последния кръг от квалификациите начело на тима застана Георги Дерменджиев, който записа и единствената ни победа в този цикъл - 1:0 над Чехия в София. Статистиката от мача при тази победа обаче е доста неприятна - едва три отправени, от които два в очертанията на вратата и за щастие един гол. За сметка на това, чехите са отправили 18 удара към нашата врата, 5 от които точни, като в поне 3 случая трябва да благодарим на рефлекса на вратаря Георги Георгиев от „Славия“, който определено ни спаси в този мач.
Владеенето на топката също е под всякаква критика - едва 31% от времето, топката е била в наше владение и само 60% от подаванията са били точни, като в тях влиза и „късото“ изпълнение на аут, което се практикува напоследък, както и разиграванията между централните защитници при изнасянето на топката.
Т.е., поведението на България в този мач може да се определи по-скоро като „страх от загуба“, отколкото като желание за победа.
От националния отбор се отказа капитанът Ивелин Попов. Дерменджиев продължи и серията на Балъков с повиквателните за дебютанти, които може и да допринесат с добро, но може и да се окажат грешки, каквито направи бившият селекционер с много от решенията си.
Унгария е в подем. В Будапеща ще се играят и мачове от Евро 2020. Едва ли унгарците ще позволят с лека ръка да пропуснат „домашните“ срещи от големия форум, и то губейки от един от най-слабо представилите се отбори в квалификациите.
Ако се изключат тоталните аутсайдери като (но не само) Сан Марино, Гибралтар, Малта, Фарьорски острови и Лихтенщайн, например, България попада в една доста неприятна класация със своите 6 спечели точки, точно толкова отбелязани голове и цели 17 допуснати. С доста по-добри показатели са Унгария, както и Румъния и Исландия.
Реално шансовете на България да се класира не са много големи, особено с оглед на играта и представянето ни напоследък. Остава ни само да стискаме палци и да се надяваме на най-доброто.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..