Жребият отреди България да играе с Унгария в баража за Евро 2020. Мачът ще се играе на националния стадион „Васил Левски“ на 25 март 2020 г. Ако нашите победят в този мач, ще се изправят на финала срещу победителя от двойката Исландия-Румъния на 31 март 2020 г., отново в София. При класиране за Евро 2020, България ще попадне в група C или в група F. Ако сме в група С, ще играем срещу отборите на Украйна и Холандия. В група F пък ще гостуваме на Германия. Това ще стане ясно на жребия, който ще се тегли на 30 ноември т.г.
България попадна в поток А, където бяха изтеглени от Ангелос Харистеас. Тази възможност се отреди на нашите национали след като Уелс победи Унгария и се класира директно за Евро 2020, освобождавайки място в потока. Тъй като поток Б беше запълнен, то ние имахме шанса да попаднем в по-лесния поток. Така и стана. Другият вариант беше да останем в Поток С, където щяхме да гостуваме на Шотландия и при победа да се изправим срещу победителя от двойката Норвегия-Сърбия. В крайна сметка, получихме невероятен шанс да се класираме на голямо първенство за пръв път от 2004-та година насам.
В квалификациите Унгария беше в една група с Хърватия, Уелс, Словакия и Азербейджан. „Маджарите“ победиха на два пъти Азербайджан и по веднъж Хърватия и Уелс, стартирайки с 9 точки в първите 4 кръга. В крайна сметка, загубите от Словакия на два пъти и веднъж от Хърватия оставиха всичко да се реши в последния мач срещу Уелс, където унгарците загубиха като гости с 0:2 във вторник 19.11.2019 г.
Можем ли да победим Унгария и да стигнем до финал?
Задачата никак не е лесна. На теория получихме невероятен шанс да се класираме напред, но имайки предвид играта на националния отбор в този квалификационен цикъл, по-скоро отговорът е „не“. В рамките на по-малко от година се смениха цели трима треньори. Първо започна Петър Хубчев, който записа две равенства с по 1:1 срещу Черна гора в София и в гостуването на Косово. След него дойде Красимир Балъков, който записа 4 загуби и само един равен. Загубихме от Англия на два пъти, като англичаните ни вкараха общо 10 гола, два прибавиха чехите и още три получихме от Косово, и то в София! За последния кръг от квалификациите начело на тима застана Георги Дерменджиев, който записа и единствената ни победа в този цикъл - 1:0 над Чехия в София. Статистиката от мача при тази победа обаче е доста неприятна - едва три отправени, от които два в очертанията на вратата и за щастие един гол. За сметка на това, чехите са отправили 18 удара към нашата врата, 5 от които точни, като в поне 3 случая трябва да благодарим на рефлекса на вратаря Георги Георгиев от „Славия“, който определено ни спаси в този мач.
Владеенето на топката също е под всякаква критика - едва 31% от времето, топката е била в наше владение и само 60% от подаванията са били точни, като в тях влиза и „късото“ изпълнение на аут, което се практикува напоследък, както и разиграванията между централните защитници при изнасянето на топката.
Т.е., поведението на България в този мач може да се определи по-скоро като „страх от загуба“, отколкото като желание за победа.
От националния отбор се отказа капитанът Ивелин Попов. Дерменджиев продължи и серията на Балъков с повиквателните за дебютанти, които може и да допринесат с добро, но може и да се окажат грешки, каквито направи бившият селекционер с много от решенията си.
Унгария е в подем. В Будапеща ще се играят и мачове от Евро 2020. Едва ли унгарците ще позволят с лека ръка да пропуснат „домашните“ срещи от големия форум, и то губейки от един от най-слабо представилите се отбори в квалификациите.
Ако се изключат тоталните аутсайдери като (но не само) Сан Марино, Гибралтар, Малта, Фарьорски острови и Лихтенщайн, например, България попада в една доста неприятна класация със своите 6 спечели точки, точно толкова отбелязани голове и цели 17 допуснати. С доста по-добри показатели са Унгария, както и Румъния и Исландия.
Реално шансовете на България да се класира не са много големи, особено с оглед на играта и представянето ни напоследък. Остава ни само да стискаме палци и да се надяваме на най-доброто.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..