Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

ИЗЛОЖБИ

В галерия "Академия", от 18.00 ч. ще бъде открита фотографската изложба на студенти и преподаватели от различни специалности на Националната художествена академия. Представени са двадесет автора с четиридесет фотографии, като това са както преподаватели от различни специалности в НХА, така и преподавателите и студентите от магистърска програма "Фотография". Някои от участниците са Венелин Шурелов, Георги Янков, Генади Гатев, Десислава Христова, Иван Кюранов и Йоана Ангелова. Куратори са Свилен Стефанов и Мирослав Богданов.

В Изложбен център "Шипка" 6, галерия "Сан Стефано", от 11.00 ч. започва Осмо международно триенале на графичните изкуства. Организатор е Съюзът на българските художници. Форумът събира над 300 участници от 36 страни. Международното триенале на графиката е форум за графично изкуство, който се провежда от 1995 г. и отразява развитието на художествената графика в България и по света. Осмото издание обхваща серия от изложби и събития, ориентирани едновременно към специализираната и към широката публика и предлагащи богата и разнообразна програма.Триеналето е утвърдено като един от най-авторитетните международни форуми в страната, който надхвърля традиционната идея за класическа печатна графика и дава възможност на художниците да представят свои дигитални графики и графични инсталации. Национално жури селектира най-добрите творби от над 300 автори, чиито графики формират престижната колекция, изложена в пространствата на "Шипка 6", а международно жури за наградите определя носителите на призовете.  Основната изложба е разположена в реконструираната зала на първия етаж в галерията на "Шипка" 6 и ще бъде първата в реновираното пространство.

ПРАЗНИК

Днес се отбелязва и празникът на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Честването започва след решение на Академичния съвет на университета от 28 октомври 1994 г. на църковния празник на св. Климент, архиеп. Охридски - 25 ноември.

КОНКУРС

Българската национална телевизия ще бъде обяви българския изпълнител на 65-ия международен песенен конкурс "Евровизия" 2020. "Евровизия" се организира ежегодно от 1956 г. в сътрудничество между обществените радио и телевизионни компании в Европа. Домакин на шоуто обикновено е страната, чиято песен е спечелила първо място предходната година. Конкурсът се излъчва от над 50 телевизии в Европа, САЩ, Австралия, Китай и други, като събира аудитория от над 200 милиона зрители. През 2020 г. "Евровизия" ще се състои в холандския град Ротердам на 12, 14 и 16 май.

КОНЦЕРТ

Национален дворец на културата, в зала 1, от 20.00 ч. започва концертът "Между два свята" на цигуларя Марио Хосен и пианиста Адриан Йотикер. По време на концерта двамата ще се изправят един срещу друг на дуел с произведенията на Николо Паганини. За първи път гостите ще чуят произведения в автентична версия на живо за първи път след тяхното оригинално изпълнение през XIX век.

АКАДЕМИЯ

В Националния дворец на културата ще се проведе академия за актьори с интерес към кино, реклами и телевизия - Screen Acting Academy. В академията ще могат да участват всички с професионален опит, както и такива с интерес към актьорската професия, тийнейджъри и възрастни до 35 години. Академията ще открие актьорът Димитър Маринов, който от години живее и работи в Америка, а в началото на 2019 г. участва на 91-ите филмови награди "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука на САЩ като част от екипа на филма "Зелената книга", отличен в категорията за най-добър филм.

ЗАД КУЛИСИТЕ

Народен театър "Иван Вазов" организира специална туристическа разходка "Зад завесата" в сградата на театъра. Гидове на обиколката ще бъдат завеждащият архива и музея на Народния театър Мария Даиева и актрисата Гергана Змийчарова. Посетителите ще имат шанса да видят сцените, механизацията, красивите фоайета, ателиетата, където се изработват декори, част от реквизита за спектакли, да надникнат в гримьорните, където актьорите се подготвят за представления, както и в гардероба, където се съхраняват костюми от актуални и минали представления. Това ще бъде съчетано с разказ за миналото и настоящето на театъра, който има 250 щатни и гостуващи актьори, и почти толкова технически и административен екип.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08