Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметта - наръчник за управление

Снимка: Pixabay
Паметта е определяща за нашето битие, тя е основният пространствен ориентир и компас в живота ни, ако започнем да я губим, това е едно от най-ужасяващите загуби на личността. “Паметта е личният дневник, който всички носим със себе си”, казва Оскар Уайлд. За това как да запазим паметта си говори Светлана Минева, редактор на книги, свързани с функционалната памет.

“Паметта е не просто способността да запомняме, но и възможността след това да ги извлечем, когато на нас ни трябват. Първо трябва да бъдем впечатлителни, да забелязваме определени неща около себе си, които след това могат да ни свършат работа”. Ние виждаме много неща, но запомняме само това, което ни е впечатлило.

Паметта се дели на краткотрайна и дълготрайна, като краткотрайните ни спомени са свързани с ежедневните неща, които виждаме и ни впечатляват. Упражненията за краткотрайна памет, всъщност целят да ни накарат да бъдем по-впечатлителни.
Неприятните мисли, свързани с вечния въпрос “Изключих ли ютията преди да изляза?” са свързани с рутината. Това, което е станало рутинно за мозъка, не провокира повишено внимание и така се получава “бяло петно”.

Един от пътищата да се засили паметта (и да намалеят “белите петна”) е визуализацията. Повечето хора запомнят повече, когато четат - около 80% от паметта ни е т.нар. визуална памет. Това е и причината хората, които гледат повече телевизия да имат по-слаба памет от хората, които четат. 
Трик за запаметяване е т.нар. “Умствено око” - това е да си правите асоциации за определени неща, за да можете да ги запомните (например двойката прилича на лебед, нулата има формата на геврек, а единицата прилича на свещ).

Близък до проблема с паметта, е проблемът с концентрацията. Обикновено причината за лошата концентрация е, че не се замисляме за прочетеното и за това кое е най-важното, т.е. тук вече трябва да проявим селективна памет. Това може да се тренира, като от един текст се отделя най-важното, второстепенното и това, което е излишно. Концентрацията обаче им отношение и към общото ни състояние - дали сме се наспали, нахранили, дали спортуваме, както и това дали пушим. Доказано е, че пушачите имат по-лоша памет и по-трудно се концентрират от хората, които не пушат.

За учениците, които трябва да запомнят много информация е много важно да запомнят правилно, а това става с график, който се спазва. 25 минути трае най-добрата концентрация, затова графикът на учене е 25 мин. учене, пет минути почивка. Доброто учене включва 4 такива пасажа по 25 мин. След тези два часа е хубаво да има една по-голяма почивка от 20 минути.

Друг масов проблем е помненето на имена. Обикновено хората, които помнят добре числа, са много лоши физиономисти. Има си трик за запомняне на имена - при запознанство е хубаво да разгледате добре новия си познат, в повечето случаи има нещо характерно за лицето му (бенка, широк нос, красиви очи), и е хубаво да споменете името му поне три пъти.

Има и музикална памет. Всички музиканти я използват постоянно - тя е съчетание между визуалната памет, слухова и кинетична памет. Развитието на тази памет при музикантите става след ужасно много упражнения и слушане на едно и също произведение, изпълнено от различни изпълнители. Свиренето на музикален инструмент може да се използва като упражнение при по-възрастни хора, за да подобрят паметта и концентрацията си, а също и за повишаване на интелигентността дори.

Стратегия за тези, които учат нови думи от чужд език е развитието на кинетичната памет с писане на думите на ръка, както и флаш картите (картончета с изписана дума от едната страна, а от другата страна значенията ѝ). Може да се правят флаш карти и за цели изрази, както и контекста, в който са използвани. Тези флаш карти позволяват и да учите постоянно дори и на улицата.

Зубренето може да бъде и полезно. В Япония се възприема като част от обучението, докато за нас, а и за Западна Европа се отрича напълно и не се толерира. Важно е да се знае, че когато човек разбира това, което учи, то със сигурност ще стане част от дълготрайната му памет, докато зубренето не може да трае дълго време.

За развитието на топографската памет е хубаво да сме внимателни и да забелязваме покрай какво минаваме.
Важно е паметта да се тренира постоянно, защото когато не се използва в пълния си капацитет мозъкът започва да атрофира, по тази причина се препоръчва на възрастните хора да решават кръстословици, судоку, и др. логически задачи - важното е да провокираме мозъка си.

Може да се използва и техниката “метод на мисловната паяжина” - когато трябва да организирате например сватба, записвате в средата на листа сватба и правите връзки с други важни елементи, свързани със сватбата - купуване на пръстени, рокля и пр.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.25: Отговорността за околната среда - морален и(ли) регулаторен въпрос

В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...

публикувано на 25.04.25 в 18:43
Петър Панков

Легендата в ски бягането Петър Панков на 80 години

Петър Панков е участник в три зимни Олимпийски игри и на връх Великден празнува 80-годишен юбилей. Освен това на 5 април постигна първо място в 55 км маратон в Леви, Финландия. “Чувствам се добре, защото вече имам и възможност по малко да спортувам. Не съм привърженик на големите празненства, но моите деца ме убедиха, че поне веднъж на 80..

публикувано на 25.04.25 в 18:09

Орлин Павлов пее с дъщеря си при представянето на новия детски албум "Кислород"

Новият албум на Voice Academy озаглавен “Кислород“ е създаден специално за най-малките. Той ще бъде представен пред широката публика с премиерен концерт-спектакъл на 27 април, неделя в който ще участва Орлин Павлов . Петя Динкова - един от създателите на Voice Academy, разказа повече за събитието, в предаването “Добър вечер, София“...

публикувано на 25.04.25 в 17:45

"Локалите" - пореден повод за обществена тревога

Една нова пандемия набира скорост сред децата и това е агресията и насилието заради самото насилие . Така наречените "локали" са деца, които търсят конфликт и тормозят свои връстници. Насилието никога не е изчезвало завинаги, но сега с завръща с ново лице, коментират психолози и училищни специалисти. Защо се случва и къде са корените на..

публикувано на 25.04.25 в 17:40
Димитър Дойчинов и Момчил Ганчев

“Лийдс Юнайтед” и неговите фенове в България

Футболната новина на седмицата - българинът Илия Груев и неговият "Лийдс Юнайтед" се завръщат в първото ниво на английския футбол.По този повод в предаването “Радиокафе” гостуват привържениците от българския фен клуб на “йоркшърци” - Димитър Дойчинов и Момчил Ганчев - председател на привържениците на “Лийдс Юнайтед” в България. “Запалих се по..

публикувано на 25.04.25 в 17:27
От гетото е останало това

Недоволството в кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите, не към други граждани

Недоволството на хората в столичния кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите , които в продължение на десетки години можеха, но не намериха решение за ромите в гетото на бившия адрес ул."Суходол" №3. Свидетели сме на бедствие, което придоби международен оттенък . В момента сме на прицела на Съвета на Европа , властите са..

публикувано на 25.04.25 в 16:35
Поетесата и психотерапевт Виргиния Захариева

Виргиния Захариева издаде нова стихосбирка “Пръски”

Виргиния Захариева издаде нов сборник с поезия “Пръски”. Премиерата на новата стихосбирка ще бъде на 29 април в София, до градинката срещу Царския дворец. “Тези стихове са писани само през лятото, когато се опитвам да вляза в себе си и да забравя всичките си личности в града, отговорности и каквото и да е. Тогава тази природа влиза в едно..

публикувано на 25.04.25 в 16:11