Строежът, който е на 30-35 и повече години в двора на Александровска болница, и чието първоначално предназначение е било да стане национална педиатрична болница, е изоставен, но по-големият проблем е друг – не може конструкция от ХХ век да отговори на днешните изисквания за съвременно лечебно заведение. В това беше категорична пред Радио София арх. Петкана Бакалова – зам.-председател на УС на Камарата на архитектите в България (КАБ).
Функцията трябва да е водеща. Сградата облича функцията. Не бива с много компромиси да натъпкваме сегашното скеле с нужните функции за лечение на деца.
Обследването на сградата е поръчано и направено през 2019 г., но протоколите за изпитване на бетона и армировката са от 2007 г. Днес недовършеният строеж не отговаря на противоземетръсните норми, не само защото сградата е остаряла. Нормите вече са други.
През 2011 г. е взето решение конструкцията да бъде премахната, но това не е направено.
Преди 2 дни състав на ВАС отхвърли жалбата на КАБ и де факто потвърди решението на МЗ за възлагане на обществена поръчка „Избор на изпълнител за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница“.
Съдът обаче не е разгледал жалбата по същество, твърди арх. Петкана Бакалова, а се е произнесъл по процедурата:
Ние ще алармираме институциите – национални и европейски. Надяваме се обществото да разбере нашите аргументи и да ни повярва. Вече над 5000 души са подписали петиция. Зад нас са лекари, родители, Националната мрежа на децата…
Бихме искали да изложим по-добре аргументите си, за да убедим и управляващите.Ако вникнат, те ще вземат информирано и правилно решение.
Вчера представители на КАБ са се срещнали с кмета на Столичната община, на търсене на взаимодействие с институциите ще продължи., увери арх. Бакалова. Тя смята, че ново обследване може да покаже, че скелето е пригодно за административна сграда, но за болница - категорично не е подходяща.
Чуйте интервюто на Лилия Герчева и Данаил Конов с арх. Петкана Бакалова.
Американската звезда Coco Jones грабна симпатиите на феновете със своя прочит на съвременното арендби звучене. В края на април тя издаде Why Not More? като лайтмотивът на албума са различните измерения на арендби музиката. Траковете са следствие на експерименти на родената в Южна Каролина звезда, които демонстрират, че този стил може да е..
Благотворителен концерт, който събира средства за младите таланти на България, ще се състои на 9.05.25 от 19.00 часа в Аулата на СУ "Св.Климент Охридски". Събраните средства ще бъдат дарени на Фондация "Енчо Керязов". Концертът ще включва изпълнения на иметини класически музиканти, които ще събират средства за младите таланти на България...
Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени. “Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси..
Международното триенале на сценичния плакат обяви конкурс за туристически плакат на България в партньорство с Министерството на туризма, Съюза на българските художници, Националната художествена академия и БТА. Целта е създаването на плакат, който в концентриран вид разкрива красотата на България и нейния положителен образ като примамлива..
Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София , който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..