Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пепи Димитрова - бизнес дамата, която остави мидичка на връх Елбрус

Екипировката може да те спаси или да те върне преди да стигнеш върха, най-важни са обувките, съветва запалената планинарка

На Пепи Димитрова ѝ отива тази поза
Снимка: Личен архив
Бизнес дамата Пепи Димитрова се развива успешно в сферата на връзки с обществеността. Работи много и може би точно това е причината да избере планинарството като свое хоби. Мисията ѝ е да изкачи възможно най-много върхове, а най-впечатляващото й постижение до момента е изкачването на връх Елбрус.

„Когато започнах да се занимавам с това хоби се катерех по планините само през лятото. Изпитвах огромен страх от снега. След това обаче се запознах с Боян Петров, който ми вдъхна увереност. Каза ми, че когато си добре екипиран, уважаваш планината и се съобразяваш с климатичните условия, всичко ще бъде наред. Първият ми връх беше Мусала. Вторият беше Мальовица, който според мен е най-красивият в България“ - споделя бизнес дамата.

Пепи споделя още, че най-важно е да се приберем у дома живи и здрави. Спомня си, че изкачването на Елбрус е било изключително трудно, но се завръща в България с позитивни емоции и желание да покорява още и още върхове.

„Имаше голяма буря. В един момент трябва да свикнеш с мисълта, че може би ще трябва да се прибереш без да си стигнал до върха. Но точно последния ден времето се оправи. Атакувахме върха през нощта, имаше изключително силен вятър. Светлинки имаше само от челниците на хората. Когато прозорецът за изкачване е бил затворен толкова време, под върха стават задръствания от народ. На толкова високо всеки става егоист, може да поеме отговорност само за себе си. Тялото изпитва необходимост да оцелее, нямаш сили да спасиш друг. Исках само да стигна до слънцето и да заспя. Липсата на кислород те кара да искаш да спиш, но после може и да не се събудиш. Аз разчитам на съпруга ми да ме събуди“ - казва Пепи Димитрова.

Пепи успява да изкачи Елбрус и там оставя талисмани, които децата ѝ са подарили преди да замине. Въпреки студа и многото трудности, бизнес дамата е сигурна, че ще продължи интересното си хоби и в бъдеще.

Вече се е записала за експедиция до 7-хилядника в. Ленин...

Чуйте какво сподели пред Луиза Лазарова и слушателите на Радио София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32