Отговорно потребителско поведение е това, при което се получава справедливо възнаграждение за онези, които са работили за определен продукт, самият продукт не замърсява околната среда, съхранява биоразнообразието и в същото време задоволява нуждите на потребителя. Важно е купуването да бъде разумно, а потребителите да мислят дали дадена стока им трябва или какво количество от определен продукт им е необходимо.
Проектът "КонсУмувай" на Фондация "Екоцентрик" цели да бъде предоставена информация и образователни средства, чрез които да осведоми достоверено и ефективно потребителите относно характеристиките на стоки и услуги, които се употребяват ежедневно - храни, напитки, облекло, обувки. Христина Банчева даде пример с кафето, което се отглежда в различни плантации - изкуствени или естествени екосистеми и обясни, че чрез избора си всеки потребител може да насърчи производството в естествените (известни също като "сенчести") плантации. Друг показателен пример е, че само в Индия около 50 милиона деца работят в производството на обувки.
Фондацията работи активно и с училищата, партнира си с Националния ученически екопарламент, както и с младежи - доброволци, които се обучават да разпространяват идеята за отговорно потребление. Обучението по проекта "КонсУмувай" често се провеждат под формата на градски турове, допълни Банчева:
Ние работим в посока на това да не се фокусираме върху проблемите, а върху решения и когато искаме да насочим младите хора към възможните решения и към вариантите за по-различно поведение, което също няма да няма да им навреди на качеството на живота, напротив ще го подобри. Наскоро проведохме обучение за доброволци-обучители по тази образователна програма " КонсУмувай". Дадохме им инструментариум - съдържателен и методически, по който те могат да работят с други млади хора по въпросите за отговорно потребление. В следващите месеци планираме работилница, по време на която ще се създават образователно-информационни художествени материали. В началото на месец април с младежи от германия които също се вълнуват от тази проблематика, които ще се срещнат с наши младежи доброволци и ще споделят опит и добри практики.
В момента "КонсУмувай" продължава с фокус храната. В днешно време храната се произвежда в много по-голямо количество, но се наблюдава тенденция, че основно девет култури се отглеждат и произвеждат на фона на 6 хиляди други култивирани видове. Тези девет култури показват една тенденция към намаляване на видовото разнообразие, което пък е предпоставка за по-голяма неустойчивост към зарази, климатичните промени и съответно заплашва хранителната сигурност.
За България статистиката показва, че се изхвърлят около 670 хиляди тона храна годишно, което представлява малко над 2 милиарда порции или около 100 килограма храна на човек, докато в същото време над милион и половина от българите живеят под прага на бедността и гладуват.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..