Студентите, влезли в университет с ниски дипломи за средно образование, се реализират по-добре на пазара на труда и получават по-високи заплати от колегите си, които са били отличници в гимназията, пише МОНИТОР. Това става ясно от Рейтинговата система на висшите училища за 2019 г .Обучаващите се в направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, които работят като специалисти по природни и технически науки или водачи на моторни превозни средства, влизат в университет със среден успех от дипломите си добър 4,40, но след като завършат имат среден облагаем доход 2339 лв. В същото време преди удръжките възнагражденията на завършилите „Стоматология“, които са напуснали училище с отличен 5,51, са едва 920 лв. Така излиза, че четворкаджиите в гимназията си докарват по-високи доходи от отличните ученици.
Висшите училища в България обучават все повече лекари, инженери и учители и по-малко икономисти и юристи, продължава темата СЕГА. Студентите пък продължават да рационализират избора си на специалност според търсенето на пазара на труда. За пръв път делът на висшистите, реализирани на позиции, които изискват висше образование, минава граничните 50%. Това са основните тенденции, които регистрира новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България за 2019 г. Сред положителните изводи са още увеличена научна продукция на университетите, както и повишени доходи, които носи обучението в почти всички професионални направления. Информатиката остава номер едно по облагаем доход, на който могат да разчитат студентите, след като завършат - средно 2586 лв., което е повишение с близо 200 лв. спрямо м.г. Педагогиката обаче все така е сред най-нискодоходните - тя "върви" с едва 971 лв. заплата, което е повишение с по-скромните 103 лв.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов призова премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Сотир Цацаров да бъдат разследвани за търговия с влияние, информира СЕГА. Повод за това станаха признанията на Борисов в сряда как Панов е станал съдия с неговата благословия. През октомври и Цацаров си призна, че е участвал в задкулисни договорки при избора на Панов. Признанията на високопоставени държавници за това как се кадрува по върховете на съдебната система потвърждават убеждението на обществото, че висшите постове в уж независимата съдебна власт се заемат само с политическа благословия. "Аз подкрепих най-много Лозан Панов навремето. Той нямаше да стане съдия, ако аз не го бях подкрепил", каза премиерът в сряда. И уточни, че подкрепата е била "с парламентарните си групи. С начина, по който се избират във ВСС (11 от 25-членния съдебен съвет се избират от парламента, б.а.), с излъчените от нас представители". Борисов допълва още, че е посъветвал парламентарната квота в съвета да гласува за Панов. "И той идваше често при мен господин Панов", обяви още Борисов.
Санирането на панелните блокове е като гримиране на труп. Така строителни предприемачи определиха опитите на държавата да удължи живота на панелните блокове чрез прословутата програма за "безплатно" саниране, в която правителството изля колосална сума - 2 милиарда лева от държавния бюджет, съобщава СЕГА. Според Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) проблемът с панелките е много сериозен, а козметичните мерки не го решават. "Жизненият цикъл на тези сгради свършва, те стават не само нерентабилни, но и опасни за живеене", заяви Асен Чавдаров от "Контракт сити". Факт е, че много малко от проектите за "безплатно" саниране включваха сериозно обследване и мерки за конструктивно укрепване на старите панелки. Сдружението обяви, че има предложения за решаването на друг наболял проблем - за строежите в междублоковите пространства в столицата, кат
Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов: "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..
Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша. Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..
От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..
В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..
През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса. Свети Стефан..
Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..