Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Росица Денчева: През последните години животът става все по-визуален

Снимка: bitrebels.com/
Потреблението и свръхконсуматорството имат много измерения - от това какво пазаруваме до това колко и какви грижи полагаме за себе си и за външния си вид (колко средства отделяме). Съществува ли вечната младост и докъде можем да стигнем в стремежите си към нея. Отговорно потребление или свръхконсуматорство е онова, което ни води към представата ни за красотата. “Със сигурност е много лесно човек да се изгуби във всичко, което ни залива.

"Имайки предвид, че през последните години животът стана все по-визуален. Стремежът към създаване на собственото ни лице и тяло, което да наподобява лицето и тялото на образите, които ни атакуват от всякакви екрани, всъщност тласка хората към голямо желание и опити да модифицират себе си по някакъв начин”, казва д-р Росица Денчева - един от уважаваните специалисти в България в областта на дерматологията.

От почти всички социални и възрастови слоеве са пациентите на клиниките. Много от жените искат да няма драстична разлика след манипулациите, които им се правят и държат да запазят своята естествена идентичност, но все пак търсят промяна. 

“Приемам тези търсения като нещо позитивно, а не като първа стъпка към загубата на идентичността, но нерядко е лесно да се случи това, особено ако човек прекалено много се поощрява от първия опит, който е направил”, допълва д-р Денчева.

В практиката си тя се среща често с жени, които се пристрастяват към козметичните корекции, независимо дали става дума за създаване на обем в скулите, увеличаване на устните, сваляне на излишна мастна тъкан от тялото и т.н. Когато усетят, че пациентът се пристрастява към желанието за промени, работата на лекарите е да го спрат. “Непрекъснато отказваме корекции”, обяснява тя. 

Ако пластичните корекции започнат в ранна възраст, преди 20 години, по-късно дори и да не се прекали с процедурите, може да се стигне до загуба на идентичност на лицето и добиване на общи характеристики.
Различни автоимунни заболявания или алергии правят лекарите много по-предпазливи към предлагането на различни процедури. Има и такива процедури, които използват естествени продукти. 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15