Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Росица Денчева: През последните години животът става все по-визуален

Снимка: bitrebels.com/
Потреблението и свръхконсуматорството имат много измерения - от това какво пазаруваме до това колко и какви грижи полагаме за себе си и за външния си вид (колко средства отделяме). Съществува ли вечната младост и докъде можем да стигнем в стремежите си към нея. Отговорно потребление или свръхконсуматорство е онова, което ни води към представата ни за красотата. “Със сигурност е много лесно човек да се изгуби във всичко, което ни залива.

"Имайки предвид, че през последните години животът стана все по-визуален. Стремежът към създаване на собственото ни лице и тяло, което да наподобява лицето и тялото на образите, които ни атакуват от всякакви екрани, всъщност тласка хората към голямо желание и опити да модифицират себе си по някакъв начин”, казва д-р Росица Денчева - един от уважаваните специалисти в България в областта на дерматологията.

От почти всички социални и възрастови слоеве са пациентите на клиниките. Много от жените искат да няма драстична разлика след манипулациите, които им се правят и държат да запазят своята естествена идентичност, но все пак търсят промяна. 

“Приемам тези търсения като нещо позитивно, а не като първа стъпка към загубата на идентичността, но нерядко е лесно да се случи това, особено ако човек прекалено много се поощрява от първия опит, който е направил”, допълва д-р Денчева.

В практиката си тя се среща често с жени, които се пристрастяват към козметичните корекции, независимо дали става дума за създаване на обем в скулите, увеличаване на устните, сваляне на излишна мастна тъкан от тялото и т.н. Когато усетят, че пациентът се пристрастява към желанието за промени, работата на лекарите е да го спрат. “Непрекъснато отказваме корекции”, обяснява тя. 

Ако пластичните корекции започнат в ранна възраст, преди 20 години, по-късно дори и да не се прекали с процедурите, може да се стигне до загуба на идентичност на лицето и добиване на общи характеристики.
Различни автоимунни заболявания или алергии правят лекарите много по-предпазливи към предлагането на различни процедури. Има и такива процедури, които използват естествени продукти. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19