Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешната конфликтност при децата се разкрива в рисунките и игрите

В "Прощъпулник" засягаме една тема, която няма как да подминем със затворени очи. Става въпрос за агресията и то за онази агресия, която в даден момент можем да забележим в най-сладкото и обичано дете, а именно - в нашето собствено. Каква би могла да бъде причината и как веднага да реагираме, за да бъдем до детето си в този момент и за да му помогнем да се справи с това, което изпитва – всички тези въпроси зададохме на психотерапевта и клиничен психолог Цвета Таманова.

Тя поясни, че агресията се проявява в различна възраст при децата и може да бъде открита и при най-малките, скоро родени бебета.

Свидетелствата за агресия могат да бъдат опозиционното поведение или хапането, като агресията може да бъде индиректна, вербална, телесна. Промененото поведение и емоционалност са маркер, който родителите не бива да пропускат.

Нарушеният сън, хранене, взаимодействията с околните, са показател за вътрешната конфликтност, която преживява детето.

Ако децата могат вече да рисуват, по този начин родителите могат да опитат да разберат и разчетат както се случва. Другият път към преживяванията на детето са през игрите. Незавършените приказки с герои, които са лесно възприемани от детето, също спомагат то да покаже чувствата си.

Ако се притесняваме, че детето ни преживява вътрешен конфликт, бихме могли да зададем точни и конкретни въпроси, защото тогава детето ще е по-склонно да ни разкаже, съветва психологът.

Независимо дали родителите решат да се обърнат към специалист, или не, ако детето проявява признаци на агресия, самите родители трябва да са достатъчно самонаблюдателни, тъй като семейството до голяма степен предопределя начина, по който детето ще се свърже с околните. Агресията много често е израз на безпомощност, вик за внимание, апел, с който детето призовава да бъде забелязано, ако се чувства дистанцирано от родителите си.  

За какво още да внимаваме, за да разпознаем рано деструктивната агресия – чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00