Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бременността и раждането през погледа на мъжа

В “Прощъпулник“ често говорим за бременността, но този път решихме да я разгледаме през погледа на мъжа и да се фокусираме върху всичко нова, което се случва в главата на бъдещия татко.

Какви могат да бъдат страховете му, свързани с този период, както за майката и за бебето, така и за личното пространство и интимния свят на двойката? Кои от тези тревоги са обоснован и кои не, и как партньорите да преодолеят трудностите? 

За да отговорим на тези въпроси, поканихме в „Прощъпулник“ психолога Стефан Стефанов, който всъщност има много успешна адвокатска практика, но от 2002 г. година насам се занимава с психотерапия и психодрама. Работил е с младежи с наркотични зависимости, а  в момента продължава обучението си по психоанализа и групова анализа към университета "Зигмунд Фройд", Виена и Българско общество по групова анализа и групови процеси.

Съвременният човек е поставен в по-стресова среда от предшествениците си, а днес, оказва се, родителските двойки се изправят пред доста по-остри проблеми, отколкото миналото. Страховете пък, с които се сблъскват днес бъдещите бащи, са до голяма степен неосъзнавани. Повечето мъже имат опасения как ще се промени връзката им с партньорката им, дали след появата на детето ще запази позицията си или ще отстъпи на второ място, ще успее ли да се справи със стреса сам или с половинката си, ще бъде ли достатъчно добър баща като своя собствен или пък толкова лош като него.

Събуждат се стари идентификации с нашите собствени родителски фигури, нашата ранна история и идентификация с нашето вътрешно дете и най-ранни детски преживявания, обяснява Стефан Стефанов.

Всеки от двамата родители всъщност се замисля, че познава другия като партньор, но не знае какъв ще бъде той като родител.

За да не се поддаваме на страховете си и за да не позволяваме те да повлияят на връзката ни, е важно да се опитаме да разберем колко сложен и дълбинен е процесът, провокиран от бременността и раждането, да не го идеализираме и да си даваме сметка за подводните камъни в него.

Високата осъзнатост и на двамата партньори е естествен ресурс, който могат да използват, за да реагират на различните процеси през времето на очакване и поява не детето.

За да не се отдръпнат партньорите, е много важно да има споделяне на преживяванията и всеки от двамата да опита да се постави в обувките на другия, без да го „инфантилизира“ по простичък начин, а наистина да разбере какво преживява другият и да му даде обратна връзка.

Важно е да има обмен на преживяванията и страховете и да избягваме елементарния, обвинителен и безкрайно разрушителен уклон, към който човек, когато е под стрес или депресивен, е склонен да изпадне.

Всъщност, мисията на партньорите в този период е да се открият един друг като отговорни човешки същества, които имат общ, съвместен и безкрайно важен проект, а какво още трябва да знаем, за да преодолеем трудностите – чуйте в разговора с психолога Стефан Стефанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34