Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бременността и раждането през погледа на мъжа

В “Прощъпулник“ често говорим за бременността, но този път решихме да я разгледаме през погледа на мъжа и да се фокусираме върху всичко нова, което се случва в главата на бъдещия татко.

Какви могат да бъдат страховете му, свързани с този период, както за майката и за бебето, така и за личното пространство и интимния свят на двойката? Кои от тези тревоги са обоснован и кои не, и как партньорите да преодолеят трудностите? 

За да отговорим на тези въпроси, поканихме в „Прощъпулник“ психолога Стефан Стефанов, който всъщност има много успешна адвокатска практика, но от 2002 г. година насам се занимава с психотерапия и психодрама. Работил е с младежи с наркотични зависимости, а  в момента продължава обучението си по психоанализа и групова анализа към университета "Зигмунд Фройд", Виена и Българско общество по групова анализа и групови процеси.

Съвременният човек е поставен в по-стресова среда от предшествениците си, а днес, оказва се, родителските двойки се изправят пред доста по-остри проблеми, отколкото миналото. Страховете пък, с които се сблъскват днес бъдещите бащи, са до голяма степен неосъзнавани. Повечето мъже имат опасения как ще се промени връзката им с партньорката им, дали след появата на детето ще запази позицията си или ще отстъпи на второ място, ще успее ли да се справи със стреса сам или с половинката си, ще бъде ли достатъчно добър баща като своя собствен или пък толкова лош като него.

Събуждат се стари идентификации с нашите собствени родителски фигури, нашата ранна история и идентификация с нашето вътрешно дете и най-ранни детски преживявания, обяснява Стефан Стефанов.

Всеки от двамата родители всъщност се замисля, че познава другия като партньор, но не знае какъв ще бъде той като родител.

За да не се поддаваме на страховете си и за да не позволяваме те да повлияят на връзката ни, е важно да се опитаме да разберем колко сложен и дълбинен е процесът, провокиран от бременността и раждането, да не го идеализираме и да си даваме сметка за подводните камъни в него.

Високата осъзнатост и на двамата партньори е естествен ресурс, който могат да използват, за да реагират на различните процеси през времето на очакване и поява не детето.

За да не се отдръпнат партньорите, е много важно да има споделяне на преживяванията и всеки от двамата да опита да се постави в обувките на другия, без да го „инфантилизира“ по простичък начин, а наистина да разбере какво преживява другият и да му даде обратна връзка.

Важно е да има обмен на преживяванията и страховете и да избягваме елементарния, обвинителен и безкрайно разрушителен уклон, към който човек, когато е под стрес или депресивен, е склонен да изпадне.

Всъщност, мисията на партньорите в този период е да се открият един друг като отговорни човешки същества, които имат общ, съвместен и безкрайно важен проект, а какво още трябва да знаем, за да преодолеем трудностите – чуйте в разговора с психолога Стефан Стефанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03