Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската полярна база - над 30 години история в снимки

Снимка: https://www.uni-sofia.bg

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” бе открита изложбата „История на българската полярна база „Св. Климент Охридски”. Изследователят проф. Христо Пимпирев заяви, че България вече над 30 години е на Ледения континент и хората, които са изградили полярната база „Св. Климент Охридски“ и работят там, са част от най-новата история на страната ни. Той подчерта, че базата е едно научно средище, в което с българските учени работят с учени от над 30 държави от цял свят. Тя е и духовно средище, тъй като там се намира българският православен параклис „Св. Иван Рилски“.

Българската антарктическа база се намира на 62 градуса южна ширина и 60 градуса западна дължина на остров Ливингстън, част от архипелага Южни Шетландски острови. Първите постройки са сглобени през 1988 и представляват два фургона - единият, произведен в Русия, затова и го наричат Руската барака, а другият - "куцото куче" е произведен в Пазарджик, за да се ползва от дъровсекачите в Коми, но попаднал на Антарктида. След тежък зимен сезон бил намерен подскачащ от силния вятър, с повредени подпори, заради което спечелил и наименованието си.  

Проф. Пимпирев разказва за първия му досег с Антарктида през 80-те години, нощуването на палатки в продължение на месеци, построяването на първите модули на българската база и паузата в нашата мисия. Когато се връщат на остров Ливингстън през 1993 година, нашите изследователи заварват базата разрушена и отново се налага да нощуват на палатки, при това такива, които са по-подходящи за къмпингуване лятото на родното Черноморие. С много труд и желание България да бъде една от водещите държави в Антарктическите изследвания, екипът започва наново изграждането на базата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48

Столичният инспекторат спечели дело срещу нарушение за замърсяване

Столичният инспекторат спечели дело с най-високата наказателна стойност за установено нарушение - 50 хил. лв., срещу строителна фирма, която е станала причина за замърсяване на улица в ж.к. "Малинова долина". Победата в съда е закономерно следствие от усилията на администрацията на Васил Терзиев да подобри успеваемостта на Столична община във всички..

публикувано на 19.12.24 в 11:09