Неделното пътуващо "Радиокафе" на Радио София бе посветено на вълненията около бъдещето на кино "Влайкова" - една емблема на своя квартал, но и на столицата; кино, събрало в себе си много истории, свързано с много личности. Предаването привлече и много хора, свързани с каузата.
Актьорът Стоян Алексиев беше един от гостите, които изразиха силната си подкрепа за запазването и развитието на културната институция:
„Тук за мен се отвори много сериозно един път, за който не съм си мислил. Аз съм от Варна и живея с морето, но кино "Влайкова" за мен се превърна в онова другото море, което ми отвори много възможности. Точно тук родих много идеи, нищо че бях още ученик, още дете.“
Стоян Алексиев призова всички слушатели да посещават по-често кино "Влайкова", защото там могат да "виждат повече, усещат повече и научават повече". Всеки трябва да даде своя принос и да направи колкото може, за да се подобрят условията в киното, да има съвременна техника и приятен интериор, призова актьорът, който през последните години е широко разпознаваем от някои от най-популярните телевизионни сериали, но дълги години бе и разпознаваем глас от редица постановки на радиотеатъра в БНР.
В пътуващото ни Радиокафе Стоян Алексиев разказа и за новата територия, в която напоследък е навлязъл, а именно – четенето на аудиокниги, като е записал всички томове на "Български хроники" на Стефан Цанев, а съвсем наскоро – и романа му „Богове и мравки“.
Повече за спомените и вълненията на Стоян Алексиев, свързани с киното - чуйте в интервюто на Лили Големинова.На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..