Дали в същата степен това разбиране е в сила и за българското общество? В годините на демокрацията изглежда, че българите не успяха да се научат достатъчно добре да търсят и защитават правата си, а още по-малко да ги отстояват. Нещо повече, в най-малка степен защитаваме груповите си права, изтъкна проф. Семов. Той бе категоричен, че пътят към така необходимата гражданска трансформация е в ясното посочване колко необходимо е човек да защитава правата си.
Всеки български гражданин е и гражданин на Европейския съюз, поради което притежава редица права, произтичащи от правото на общността. Правото на Европейския съюз и в частност правата на човека имат значение, не само когато се стигне до съд, но и в ежедневните отношения между гражданина и всеки друг - като потребител, служител, в отношенията с администрацията и с бизнеса. От две години се реализира проект с подкрепата на Програма "Правосъдие" на Европейския съюз, се провежда обучение на магистрати в България, Гърция и Румъния. Проведено е и социологическо проучване, което показва, че Хартата на основните права на ЕС не се познава добре от магистратите, а в още по-голяма степен и от гражданите. В рамките на този проект е създаден сайт, който съдържа много информация за Хартата и правата, описани в нея.
Българското общество през годините не е развило достатъчно способността да действа групово, но в случаите, когато покаже солидарност и заяви категорично позицията си против някакви нередности, резултатите обикновено не закъсняват, посочи проф. Семов. Гражданите могат да сезират и директно Европейската комисия, когато има "безобразия в държавата", защото нейна важна задача е да бъде пазителка на съюзния правов ред и да реагира на всеки случай, в който отделна институция в държавата не зачита правата му по Хартата на основните права на Европейския съюз.
Българите имат много добри лични качества, но механизмите за постигане на резултати у нас са слабо ефективни. Затова и способните българи постигат много на Запад. И точно активното отстояване на правата е един от начините за подобряване на тези механизми:
За мен е феномен, че най-бедният народ в Европейския съюз, с най-ниски, в редица отрасли - вулгарно ниски възнаграждения, е най-непротестиращият народ. Това е български феномен - беден, гладен и не стачкува.
Проф. Семов обърна внимание и на феномена "мизерия на прехода" или "работеща мизерия", изразяващ се в ниски възнаграждения на работещите хора. Именно тази мизерия води до пренебрегване на основни ценности на демокрацията и законността. Един от ключовите елементи е свободата на словота, която в България изглежда се изроди в две посоки - в "медийна слободия" и една свобода в социалните медии, която, обаче, там си остава.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...