Изданието на Камарата на строителите в България (КСБ) – в. „Строител“ навърши пълно десетилетие през 2019 година, но екипът продължава да ражда идеи за нови проекти и инициативи.
За тях разказа в студиото на Радио София главният редактор Ренета Николова.
Изминаващата 2019 г. бе поредната динамична и успешна година за в. „Строител“, но също и много специална. Традиционно тя бе изпълнена с предизвикателства и събития, като едно от тях беше изключително за екипа – отбелязването на юбилея на официалното издание на Камарата на строителите в България.
Планирахме редица инициативи, сред които отпечатването на специален алманах, заснемането на филм, празнична вечер и много др. Междувременно „Строител“ продължи да отразява дейността на КСБ и пръв да информира за политиките на браншовата организация, за всички важни строителни проекти, законодателните процеси в страната, работата на институциите и местните власти, както и да представя мненията на ключови за сектора личности, експерти и, разбира се, напредъка по изпълнението на европейските програми.
На страниците на вестника са отразявани резултатите от професионализма и труда на строителите – като реализацията на третия лъч на метрото, изграждащите се отсечки от АМ „Хемус“ и лот 3 на АМ „Струма“, магистрала „Европа“ и обхода на Габрово и много други.
През март КСБ, „Строител“ и Искра Михайлова - като председател на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент, е проведена международна конференция на високо ниво, на тема„Европейската солидарност в инвестиционната политика“. Отчетени са резултатите от инвестиционната политика на ЕС, реализирана в България чрез строителния бранш, бизнесът се запознава с визията за развитие на кохезионната политика на ЕС за периода 2021 – 2027 г., а също и с новите перспективи за финансиране.
През годината беше учреден Европейският медиен алианс за сътрудничество в строителния сектор. За вицепрезидент е избрана именно Ренета Николова.
Това е нещо съвсем ново в медийното пространство – обясни Ренета пред Радио София. - Инициативата дойде от колеги от Унгария на конференцията „Building connections“, която се проведе за първи път в Кечкемет през м.май. На нея участваха представители на медии от 7 държави – Унгария, България, Северна Македония, Румъния, Словакия, Австрия и Украйна. Целта на инициаторите от magyarepitok.hu бе да се създаде европейска мрежа от връзки, чрез която да се оползотворяват възможностите за сътрудничество между медии, отразяващи строителния отрасъл.
На форума е решено всяка година да се провежда международна конференция на високо равнище в различна държава, като през 2020 г. тази чест и отговорност е на България.
Сред другите идеи и събития е и първата по рода си съвместна продукция с БНР (с Радио София и Радио Бургас през август), както и шестата фотоизложба „Виж София – променяме я заедно“, която КСБ и в. „Строител“ реализират със съдействието на Столичната община по повод Деня на строителя (26 октомври).
В края на тази година стартира инициативата за открити приемни на вестника в областните градове.
Първата такава се проведе в Смолян, и премина при много голям интерес. Не мога да не се похваля с наградата, с която бяхме отличени - „Гласът на родопските строители“ за цялостна медийна и издателска дейност и за обективна журналистика. Последваха приемни в Кърджали, Варна, Пазарджик и Пловдив. Чрез тези срещи в. „Строител“ дава една платформа за поставяне на актуалните за бранша в конкретните региони проблеми и за дискусии и предложения за решения. На тях освен строителни фирми каним и местната власт, професионалните училища, гилдиите.
Откритите приемни се посрещат с голям интерес и това е инициативата, която ще продължим и през 2020 година.
Освен това се подготвя конференцията на медийния алианс (в края на април), както и друго много значимо международно събитие.
През 2019-а са започнати доста неща, но Ренета Николова не пропусна да отбележи, че „Строител“ е с нов, много съвременен и модерен сайт.
В изданието винаги сме били на принципа, че дори и за един ден да спреш, вече си изостанал. Така че - продължаваме. Има много бъдещи предизвикателства.
Рубриката „Код Строител“ е съвместен проект на Радио София, вестник „Строител“ и КСБ.
Ренета Николова е прокурист и главен редактор на вестник „Строител“. Журналист с дългогодишен опит, била е автор и водещ на правната рубрика на БНТ „Законът и ние“. Учредител и председател на Клуб „Журналисти срещу корупцията“. Председател на СЖБ Подкрепа.
През 2007 г.е избрана за Европейски журналист на годината в престижната класация „Европейци на годината“- за личности с най-голям принос към европейския дневен ред, на излизащото в Брюксел издание Юръпиън войс от групата на Икономист за усилията и за поставяне на проблемът с корупцията на вниманието на политиците. През есента на 200 8 г. е поканена да създаде изданието на КСБ, чийто пръв брой излиза на 3 април 2009 г.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..