Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската следа в номинацията за награда "Сахаров"

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС
В края на седмицата, посветена на европейските политики, в предаването “Радиоприемница” разказваме за наградата “Сахаров”, която се връчва за свобода на мисълта. През 2019 г. наградата получава уйгурският учен и защитник на правата на човека проф. Илхам Тохти, който от 2017 г. излежава доживотна присъда в Китай по обвинение за сепаратизъм.

Зад номинацията на Тохти стои британският евродепутат Фил Бениън, който казва, че от самото начало много му е помогнал един български евродепутат - Илхан Кючюк.

“През 2015 г. започнахме реално да работим по темата. Аз и тогава бях в комисията по външна политика и НПО сигнализираха за променящата се политическа обстановка в Китай. Най-вече говореха за огромния натиск, който е върху малцинствата в Китай и по-специално върху мюсюлманското малцинство, живеещо на територията на провинция Шин Джан. От там започна интересът ми. Задълбочих своите знания и организирахме редица конференции”, казва Кючюк.

Това не е първата номинация на Илхам Тохти за наградата “Сахаров”. Той е бил номиниран и през 2016 г. Разликата между тогава и сега е, че към онзи момента хората не са познавали живота и дейността на проф. Тохти и случаят му не е бил толкова разпознаваем сред международните партньори, както и натискът върху мюсюлманското малцинство не е бил толкова голям.

“Успяхме да съберем над 40 подписа, но тогава не успя да се класира, да попадне във финалната тройка”, разказа българския евродипутат.
Докато сега много повече хора са били ангажирани, номинацията се класира в тройката и на председателски съвет е решено да му бъде връчена наградата.

През 2017 г. Комитетът по човешки права към либералния интернационал го е номинирал за голямата награда на либералния интернационал и е получил наградата в Хага.

Наградата, която се дава на проф. Тохти не е срещу Китай или китайското правителство, а е висока оценка за качествата на проф. Тохти и най-вече това, че през годините винаги е защитават равноправното съжителство между т.нар. хан китайци и уйгури. “Той никога не е претендирал и не е проповядвал или провеждал кампании за противопоставяне между основния компонент в китайската с уйгурите мюсюлмани”, допълва Кючюк.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Илхан Кючюк в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01