Продължава седмицата, посветена на жените и мъжете в бизнеса. Днес за разговор сме поканили експертите Любомир Аламанов, доц. д-р Александър Христов и Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.
Жените в бизнеса са страшна сила – коментира Александър Христов. – Ролята им ще се става още по-важна. Над 80% от експертите в PR-бранша са жени. В същото време са видими сфери, в които все още има „стъклен таван“ в това отношение и промените тепърва ще се забелязват, колкото и бавни да са те.
В България дори IT-секторът е доказателство, че жените се справят добре и в области, които се смятат за „по-мъжки“, посочи Любомир Аламанов.
А според Даниел Киряков в историята има достатъчно много доказателства, че устойчивостта и вдъхновението в определени политики и дейности идва от жените. И не е правилно да се говори за квотно участие на дамите, а за експертно, като специалисти, като мениджъри.
В комуникационните професии, при работа с хора, когато по-често се налага проява на емпатия или интуиция, като че предимството е на „слабия пол“, признава мъжкото експертно трио. Жените по естествен път намират своето място и във висшия мениджърски елит, включително и във финансовите институции. Днес картината в управлението на банките е коренно различна от преди 20 години например.
Квотите са по-скоро инструмент за (временно) въвеждане на справедливост или равноправие.
Към предимствата на мъжете можем да причислим т.нар. здравословната амбиция, прямотата и ефективността.
За всеки обаче, независимо от пола и възрастта, е добре да запази и проявява детското любопитство, интереса към новото и към допълнителни знания и развитие.
Стереотипите видимо се променят и това може да се забележи по мисленето и поведението на младите хора – в училище и в университета.
Войнстващият феминизъм не чува другото мнение, а това понякога не помага (а напротив) за по-лесно или правилно заемане на позициите, които жените заслужават, смята доц. Христов. Равенството на двата пола в бизнеса няма нужда от врагове, каквито едно фанатично движение създава.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..