Мирела Петкова - старши учител по география и икономика в столичното 19-о СУ „Елин Пелин“, представи България на 15-ата конференция на европейско-азиатската ASEF ClassNet15 на тема „Образование за устойчиво развитие (ESD) и изкуствен интелект AI: ролята и готовността на учителите” в Токио, Япония. Организацията е създадена през 1998 г. с цел насърчаване на сътрудничество между учители и ученици в средни училища в Европа и Азия.
За участие в конференцията Мирела Петкова е избрана между 1700 кандидати от 51 държави.
Идеята на форума е да събере и покаже добри практики, да поощри бъдещото сътрудничество между Европа и Азия в сферата на технологиите, образованието и устойчивото развитие според 17-те глобални цели на ЮНЕСКО, наред с развитието на социални умения за общуване, презентиране и работа в екип.
Друг акцент в програмата на конференцията е преподаването на STEM (наука, технологии, инженерство и математика) и изкуствен интелект в образованието.
В резултат от участието във форума на Мирела Петкова 19-о СУ „Елин Пелин“ е избрано с още 19 училища в света да има мини лаборатория - климатична станция, изградена на покрива на сградата, където да се наблюдават и анализират климатичните промени в световен мащаб.
Изкуственият интелект не може да замени учителя в образованието. Ние освен да даваме знания, трябва да изграждаме и умения у учениците - обясни пред Радио София преподавателят. И допълни, че колегиалните контакти и взаимоотношения, общи междупредметни и институционални проекти са били сред важните задачи и ползи на форума.
Чуйте разговора на Катя Василева с Мирела Петкова и директора на 19-о СУ „Елин Пелин“ Клара Арабаджиева за добавената стойност, която дава на училището и образованието у нас участието на български представител в тази международна конференция.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..